1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
3 years ago
5

Can someone pleaseeee help and if you’re correct i’ll give brainliest

Mathematics
1 answer:
olganol [36]3 years ago
3 0
I believe for this shape, the formula is L•W•H divided by 3. So 13 would be L and W. 18 would be H, so all this together 13•13•18 divided by 3 should give u the answer.
You might be interested in
What is the relationship between the 6s in the number 660,472
Mrac [35]
They are closer in values.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are creating a model of a bookcase for a dollhouse.
Goshia [24]

Answer:

If the model is 3 inches tall, the model bookcase should be <em>2 inches</em> wide.

Step-by-step explanation:

When using similar figures, set up a proportion of the model measurements to the actual measurements:

\frac{3}{48}=\frac{x}{32}

Then cross multiply and solve for x:

48x=96\\x=\frac{96}{48}\\x=2

If this helped, a brainliest would be greatly appreciated!

6 0
2 years ago
Alice stand at point A and looks at the top of a 17.8 m tree TB, such that her line of sight makes an angle 38° with the horizon
Nesterboy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

let the horizontal distance be x

(17.8-1.5)/x = tan 38

or x = 16.3/tan38

or x = 20.863

4 0
3 years ago
The triangles shown below must be congruent.
Anestetic [448]

Answer:

Yes the triangles are congurant.

Step-by-step explanation:

Because if you can see up and down triangles this means they are congurent.

4 0
3 years ago
How much more is 4/6 Than 5/6
Sveta_85 [38]
5/6 is 1/6 more than 4/6. All you had to do is subtract 4/6 from 5/6 to get <u><em>1/6</em></u>.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • 32 divided by 8 what is the answer?
    13·2 answers
  • PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER CORRECTLY
    15·1 answer
  • Write the first six terms of the arithmetic sequence The first term
    15·1 answer
  • The ordered pair (2, 25) is a solution for which equation(s)? Check all that<br> apply.
    5·1 answer
  • Use the quadratic formula to solve x - 5x+3 = 0.
    15·1 answer
  • I need help with this question​
    7·1 answer
  • Topic integers<br> please solve this question <br> urgent
    14·1 answer
  • PLEASE HELP LAST ONE
    11·2 answers
  • PLEASE HELD DUE IN AN HOUR WILL MARK BRAINLIEST
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!