1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
2 years ago
13

You are baking cookies for your class. There are 23 total students in your class and you have baked 12 cookies. Write and solve

an equation to find the
additional number x of cookies you need to bake in order to have 2 cookies for each student. Write your equation so that the units on each side of the
equation are cookies per student.
Mathematics
1 answer:
mario62 [17]2 years ago
7 0

Answer:

x= 34

Step-by-step explanation:

\frac{x+12}{2}=23

You might be interested in
9/5 rename as a mixed number
Anon25 [30]
4 1/5 because 4+5=9 so 4 then you will have 1/5
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will give brainliest
morpeh [17]

Answer:

The anwser is number 4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
-34 + 52 + -18 (Intergers!!)
enyata [817]
We need to follow PEMDAS

We have to do the addition and subtraction from left to right.

Rearrange the terms

52 - 18 - 34

52 -1(18+34)

52 -1(52)

52 - 52

0



So, at the end, your final answer is 0.
3 0
2 years ago
Find the missing side length and show your work to be marked brainliest! (lots of points)
kow [346]

Answer:

10 i think it is yea. so 10 is it

4 0
2 years ago
Answer quick pls!
Flauer [41]

Answer:

$290

Step-by-step explanation:

We can use the equation that Skate Land created to find the total cost

C = 7.50p + 65

p = people so if we have 30 people, we have to solve 7.50 x 30

C = 225 + 65

we can now add the flat fee of $65 to get the total cost for the birthday part

C = $290

hope this helps :)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If K is the midpoint of JL , JK = 6x + 11 and KL = 16x +1, find JL.<br> Pls I need help
    9·1 answer
  • Solve the equation x^2-4x+85=0
    14·1 answer
  • What is the caputal of idaho
    14·2 answers
  • Kerry and Tya are sharing a pack of stickers. Each girl gets 11 stickers. Write and solve a division equation to find how many t
    9·1 answer
  • Using the quadratic formula to solve x2 + 20 = 2x, what are the values of x?
    5·1 answer
  • Worth 10 points <br><br><br>It’s a picture so it’s clear
    11·2 answers
  • What is 5/3 in a number line?
    13·1 answer
  • Which of the following is a point-slope equation of a line that passes through
    6·1 answer
  • I rly need help with this..plz helpp
    7·2 answers
  • A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!