14 + {-2 + 3[1 + 3(-6-2)]}
14 + { -2 + 3[1 + 3(-8)]}
14 + { -2 + 3[1 - 24]}
14 + { -2 + 3[-23]}
14 + {-2 - 69}
14 + {-71}
14 - 71
- 57 <==
Ahh ok so split it up into two rectangles:
Rectangle one:
A=lw
A=4(12)
A=48
Rectangle two:
A=lw
A=10(2)
A=20
Add both areas up to get 68 ft squared!! :)
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.