1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
13

Need help please somebodt

Mathematics
1 answer:
Nostrana [21]3 years ago
5 0
A≈21.46
First you find the area of the square

A=a^2 which is
=10^2
A=100

Then you find the area of the circle
A=πr^2
= π(5)^2
A≈78.54

Now you subtract the 78.54 from 100 to get 21.46
You might be interested in
Hannah buys 2 and one half pounds of dried fruit for $1.50. how much is she paying for one pound of dried fruit?
jeka57 [31]
She is paying $0.6 for one pound of dried food. Hope it help!
7 0
2 years ago
11 inches of snow in 7 hours. How do you write it as a ratio?
horsena [70]

Answer:

The ratio of inches of snow to hours is 11:7.

Step-by-step explanation:

Because 11 and 7 are both prime, the only common factor is 1. Therefore, the ratio is simply 11:7.

The answer is:

<em>The ratio of inches of snow to hours is 11:7.</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
75% OFF!
ICE Princess25 [194]
$676.

If the sale price of the coat is $169, you are looking for the original price. I like to think about it in the sense that if an item is 75% off, you are paying 25% of the original amount. Using that logic, in order to determine the sale price you would use the equation

Original price * 25% = $169

To solve for the original price:

Original price = $169/.25 = $676.
7 0
2 years ago
Number lines for 43.586 to the nearest tenths, hundredths , ones
kvasek [131]
Tenths 43.5
hundredths 43.60
ones 44
4 0
2 years ago
The sum of two numbers is twenty-four. The difference of the two numbers is four.
RSB [31]

Answer:

x + y = 24

x - y = 4

Now, add these two equations.

You get,

2x = 28

x =  \frac{28}{2}

x = 14

Given,

x + y = 24

14 + y = 24

y = 24 - 14

y = 10

You can test this to the other equation as well.

x - y = 4

14 - 10 = 4

Hence, the two numbers are 14 and 10.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • How do I solve this?
    8·1 answer
  • Using the grid box, draw a net for a rectangular prism with a length of 8 units, width of 2 units and height of 3 units
    9·1 answer
  • At miles, the cost for both trucks would be $ .
    14·1 answer
  • One edge of a cube is measured and found to be 13 cm. the volume of the cube in m3 is ________.
    5·1 answer
  • Someone please help i really need it.<br><br> Find the value of x and y.
    12·1 answer
  • Please help due today
    13·1 answer
  • Neeedd helllp nowwwwwww!!!!! Please!!! Grad point <br> Find the measure of 1.
    7·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE!!!!
    13·1 answer
  • ANSWER QUESTION 2 PLEASE? OR EXPLAIN IT?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!