1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
5

A 9 kilogram bag of animal feed costs $45. ​ What is the unit price per kilogram?

Mathematics
1 answer:
kotykmax [81]3 years ago
6 0
The unit price per kg is $5, to find this divide the 9 kilograms into the price $45 the answer is what each kilogram is worth
You might be interested in
A 16 kg bag of watermelon for $8 per kg
Zarrin [17]
To solve this all we need to do is multiply. 

Since 1 kg is for $8, then we will multiply to see how much 16 kg would be for.

16 × 8 = 128

So, 16 kg is for $128. 

Hope I helped ya!!!!
8 0
3 years ago
Factor the expression -15t-6
viktelen [127]
The only way the expression can be factored is if a -3 is pulled out...

-3(5t+2)
6 0
3 years ago
Solve for x. (e^x-e^-x)/((e^x+e^-x)=t
Sergio [31]
\dfrac{e^x-e^{-x}}{e^x+e^{-x}}=t\\\\
\dfrac{e^{2x}-1}{e^{2x}+1}=t\\\\
e^{2x}-1=t(e^{2x}+1)\\\\
e^{2x}-1=e^{2x}t+t\\\\
e^{2x}-e^{2x}t=t+1\\\\
e^{2x}(1-t)=t+1\\\\
e^{2x}=\dfrac{t+1}{1-t}\\\\
e^{2x}=-\dfrac{t+1}{t-1}\\\\
2x=\ln\left(-\dfrac{t+1}{t-1}\right)\\\\
x=\dfrac{\ln\left(-\dfrac{t+1}{t-1}\right)}{2}\qquad t\in(-1,1)




8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the equation so it has infinitely many solutions.
ANEK [815]

Answer:

2)27

Step-by-step explanation:

18+3(3+5x)=15x+____

18+9+15x is still the same as 15x+____

so 27+15x is =15x+27

hope I helped mark as brainliest answer

7 0
2 years ago
Using appropriate properties, find the value of 249² - 248²
Lady_Fox [76]

Answer:

\boxed{\bold{\huge{\boxed{497}}}}

Step-by-step explanation:

=> \sf 249^2 - 248^2

<u>Using Formula</u> \sf a^2 - b^2 = (a+b)(a-b)

<u><em>Where </em></u>

a = 249

b = 248

=> \sf (249+248)(249-248)

=> \sf (497)(1)

=> 497

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What can you conclude about the interior angles formed when two parallel lines are cut by a transversal
    6·2 answers
  • Please help thanks will mark brainliest
    12·2 answers
  • What is the maximum value of the function f(x)= 12 - 3sin (3pi/2 x)
    10·2 answers
  • I need help plz answer !
    11·1 answer
  • Determine which of the following graphs represent the equation below. Also determine the y-intercept of the graph.
    14·1 answer
  • What is the length of the rectangle if the perimeter is 102 cm?
    7·2 answers
  • N the figure, u ǁ v, and t is a transversal that crosses the parallel lines.
    11·1 answer
  • Please help me as fast as you can
    11·2 answers
  • (iv) The area of a rectangle with breadth<br>5 cm is 30 sq. cm. Find its length and<br>perimeter.​
    8·1 answer
  • Decide whether the two inequalities are equivalent. Explain.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!