1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
2 years ago
11

12 times the number of feet

Mathematics
1 answer:
weqwewe [10]2 years ago
7 0

Answer:

12 feet

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The first ingredient you will need to make a cake is flour. Imagine the recipe says you will need 4 cups of it. When you look at
Snowcat [4.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

(4 cups)/(¼ cup) = 16

You need to use 16 of the ¼-cup measures.

8 0
2 years ago
PLEASE DONT COPY THE ANSWER FROM SOMEWHERE ELSE PLEASE
klio [65]
2x+x=36
Kim's Sister age

2x+x=36 Add "x and 2x"
3x=36 Divide both sides by 3
÷3 ÷3
x=12
Kim's sister is 12 years old
Soo....
Multiply that by two to get Kim's age

12•2=24 Kim is 24 years old.
8 0
2 years ago
What is the area of polygon ABCDE?
marta [7]

Answer:86

Step-by-step explanation

140-(16+24+5+9) 140-54 = 86

6 0
2 years ago
A single numerical value used as an estimate of a population parameter is known as
suter [353]
A point estimate, I believe 
4 0
3 years ago
Hannah has 8 over 9 of a pound of birdseed. She put 2 over 3 of a pound of birdseed into her bird feeders. How much birdseed doe
Reptile [31]
8/9 - 2/3 = 8/9 - 6/9 = 2/9 of a pound left

She  had 8/9 of a pound of birdseed to begin with.  She used 2/3 of a pound of birdseed into her feeders.  You have to get a common denominator, would be 9 and when you subtract what she used from what she had you get 2/9 of a pound of birdseed left.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Let θ be an angle in Quadrant I such that θ=tan^-1(4/3). What is the value of csc θ?
    14·1 answer
  • Solve for x. -0.65 + 0.45x = 5.4
    15·1 answer
  • Which units should she use to report the distance from the earth to the moon?
    6·1 answer
  • Someone Please Help!!! <br> Find the radian measure of an angle of -280 degrees
    6·2 answers
  • If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
    9·2 answers
  • Describe the two-dimensional cross section that would be created by slicing the cylinder-shaped cheese block as shown.
    15·1 answer
  • I need help please and thank you
    14·2 answers
  • JELP HURRY !!!!!!!!!
    10·1 answer
  • 20 POINTS NO CAP PLEASE HELP ME NEED RIGHT ANSWER
    12·2 answers
  • Use &lt;, &gt; or = to compare the numbers. <br><br>88 ? 9 <br>59?41 <br>157?174<br>18?129​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!