1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
2 years ago
7

Someone please help me​

Mathematics
1 answer:
elixir [45]2 years ago
8 0
I feel like it’s the last set but then again I haven’t done that kind of math in a few years. Hopefully that helps !
You might be interested in
The cheetah is the fastest land animal, capiable of attaining a speed of 110 km/h. In August 2009 , the world record for the men
lozanna [386]

Answer:

About 3 times faster

Step-by-step explanation:

Cheetah's speed = 110 km / hr

World 100m sprint record :

Speed of sprinter :

Distance / time

100 m / 9.58s

= 10.438413 m/s

Convert Cheetah's speed to m/s

110 km/hr = (110 * 1000)m / (60 * 60 s)

= 110000 m / 3600 s

= 30.55555 m/s

Number of times cheetah is faster than sprinter :

30.55555 m/s ÷ 10.438413 m/s

= 2.927 times

5 0
3 years ago
Three consecutive even numbers have a sum where one half of that sum is between 90 and 105. Write an inequality to find the the
viva [34]

90 <  [( n + n + 2 + n + 4) / 2] < 105

90 <  (3n + 6) / 2 < 105

3n + 6 > 180      and       3n + 6 <  210

n > 58     ,     n <  68

58  < n < 68   answer


6 0
3 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do the math please. i need it nowwwwww
denis-greek [22]

Using algebraic expressions, the value of x in the diagram given is calculated as: x = 4

<h3>What is an Algebraic Equation?</h3>

An algebraic equation is an equation that has an unknown variable (i.e. x) and digits, which can be used to solve a problem.

Algebraic expression for Mat A is: 4x + 3

Algebraic expression for Mat B is: 2x + 11

We would have the following algebraic equation:

4x + 3 = 2x = 11

Solve for the value of x

4x - 2x = 11 - 3

2x = 8

x = 8/2

x = 4

Learn more about algebraic equations on:

brainly.com/question/2164351

#SPJ1

6 0
2 years ago
A merchant mixed 8 lb of a cinnamon tea with 6 lb of spice tea. The 14-pound mixture cost $38. A second mixture included 16 lb o
Natasha2012 [34]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with algebraic equations, immediately please...
    5·1 answer
  • Find the constant variation for this equation. R=.51/d^2
    5·1 answer
  • What is the surface area of the right rectangular prism?
    8·1 answer
  • Hard problems that equal 1
    9·1 answer
  • Use the distributive property to write<br> 13y - (5x - 3y) + x without parentheses.
    6·1 answer
  • Find the slope of the line on the graph.
    5·2 answers
  • Look at the picture
    11·2 answers
  • Pls help me I will give brainliest
    6·2 answers
  • Wht do i put in the square box ?
    13·1 answer
  • What is an inherent zero? describe three examples of data sets that have inherent zeros and three that do not.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!