1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ASHA 777 [7]
3 years ago
13

How do you write 57,000 in scientific notations

Mathematics
1 answer:
Ivahew [28]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

57000 is 5.7*10^4

You might be interested in
Brainliest question please help please help me solve all the two problems please
alexgriva [62]

Answer:

(-1,5)

Step-by-step explanation:

up the x corridor and down the y axis.

4 0
3 years ago
Given that x = 7, write an equation that contains two different equivalent expressions each including at least one variable (x)
inna [77]

Well here are two equivalent different expressions of my making that you could use for this question.

f(x) = 2x - 7
g(x) = 3x - 28 / 2

When x = 7, these two different expressions will equate to the same value of 7. If you meant something else let me know, otherwise this is what you should put for your essay-question.

3 0
3 years ago
If a population grows by 69%, what is the multiplier?
Alexeev081 [22]
The percentage duhhhh
7 0
2 years ago
If the lines x+y=5 and 2x +2y+6=0 are parallel, find the distance between them
kobusy [5.1K]
Pretty sure the distance is 8 units
5 0
3 years ago
Anthony travels from Page Az to Flagstaff Az at a rate of 60 miles per hour in 2.5 hours. How far is Flagstaff from Page?( Show
DerKrebs [107]

Answer:

150 miles

Step-by-step explanation: The distance from Page to Flagstaff can be shown with the equation d = r * t, or distance = rate * time. In this case, the rate is 60 mph, and the rate is 2.5 h. Plugging that into the equation you get d = 2.5(60) = 150, giving you your distance.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Does 27/60 -8/60=19/60?
    7·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Need this done by today fam
    7·2 answers
  • The Ramos family shared 1/3 of gallons ice cream. There are four people in the family. What part of gallon did each person eat?
    9·1 answer
  • A doctor at a local hospital is interested in estimating the birth weight of infants. How large a sample must she select if she
    10·1 answer
  • (b) A square has an area of 36 ft? What is the length of each side
    15·2 answers
  • Plz answer, i will give the first person to answer brainliest! :)
    13·2 answers
  • HELP ME PLEASE!!!!!!
    12·1 answer
  • Write as a product<br> 60 + 6ab - 30b - 12a
    5·1 answer
  • 3x + 2 = 14<br> Which number makes the equation true?<br><br> 1<br> 2<br> 2<br> 4<br> 6
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!