Let x be the certain number and that six time this number may be expressed as 6x. Based on the conditions presented above, the sum of 6x and 8 should be equal to 32. This may be mathematically expressed as,
6x + 8 = 32
Therefore, the answer is fourth choice.
Answer: Choice #3 - compressed horizontally and translated by 4 units to the right.

This corresponds to horizontal shift to the right by 4 units and a horizontal compression.
If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents
Answer:
121
Step-by-step explanation:
Since the pattern is that for each 1 driveway, she makes $11, we multiply 11*11 and get 121. We determine that each driveway makes her $11 by dividing the amount earned by the driveways shoveled.
Answer:
AC = 15.588
Step-by-step explanation:
(all rounded to nearest thousandth)
sin(60) = x/18
first solve: sin(60) = 0.866
0.866 = x/18
multiply 18 on both sides
x = 15.588