1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DochEvi [55]
3 years ago
8

The Frosty Ice-Cream Shop sells sundaes for $3 and banana splits for $5. Yesterday the amount of banana splits sold was 14 less

than twice the amount of sundaes and earned $541. How many sundaes did they sell?
Mathematics
1 answer:
Vladimir [108]3 years ago
6 0

Answer:

jijhhiojjjlkjjkkhgvbmk

You might be interested in
Good morning yall <3 say it back free points !!
NeTakaya

Answer:

okay thanks didn't expect this lol

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a store had 600 pounds of feed. after delivering equal amounts to 4 farmers , there are 60 pounds left. how many pounds did each
Daniel [21]

Answer: 135 pounds

Step-by-step explanation:

600-60=540

540/4=135

6 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!
podryga [215]
Last Choice is the answer
7 0
2 years ago
How to solve |3+x| -5 = -3
Irina-Kira [14]
To solve for x, you first add 5 to both sides so it remains equal.

3 + x = 2

Then you simply subtract 3 on both sides.

x = -1

Substitute your solution into the equation and see it is true.

|3+(-1)) - 5 = -3

The equation is true, therefore your answer is: x = -1
5 0
3 years ago
A carpenter needs 9.3 feet of rope for a project. How much will the carpenter spend if the rope costs $3.82 per foot?
den301095 [7]

The total amount the carpenter will spend if the rope costs $3.82 per foot is $35.526

<h3>How to determine how much will the carpenter spend if the rope costs $3.82 per foot?</h3>

The length of rope is given as:

Length = 9.3 feet

The price per rope is given as:

Price per rope = $3.82 per foot

The total amount spent by the carpenter is calculated as:

Total amount = Length * Price per rope

Substitute the known values in the above equation

Total amount = 9.3 feet * $3.82 per foot

Evaluate the product

Total amount = $35.526

Hence, the total amount the carpenter will spend if the rope costs $3.82 per foot is $35.526

Read more about products at:

brainly.com/question/10873737

#SPJ1

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the opposite of -5.2
    9·1 answer
  • A rectangular pyramid has a base with dimensions 5 inches by 7 inches. The height of the pyramid is unknown. If the volume of th
    15·2 answers
  • Please help me! This is for my math homework and if i get it wrong I will have to start over
    13·1 answer
  • Finish this simile. Use your imagination to complete the description.
    12·2 answers
  • Brainliest to whoever gets this correct This word problem has too much information. Which fact is not needed to solve the proble
    6·2 answers
  • In the figure shown, line AB is parallel to line CD. Part A: What is the measure of angle x? Show your work. (5 points) Part B:
    10·2 answers
  • Write an explicit formula for an, the nth term of the sequence 40, 35, 30, ....
    8·2 answers
  • Mrs. Buchanan is planning marching routines for the school band. The band has 36 members. Band
    9·2 answers
  • Lin has a drawing with an area of 12 in2. If she increases all the sides by a scale factor of 5, what will the new area be?
    14·1 answer
  • Find The Solution Set Of The Following
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!