1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
10

It’s cost $3.75 to by 3/4 of a pound of walnuts.How many pounds of walnuts can your purchase with $11.25

Mathematics
2 answers:
nika2105 [10]3 years ago
6 0

Answer:

9/4 pounds of walnut

Step-by-step explanation:

First we divide 11.25/3.75=3 so we would know how many 3/4 pounds are there. Then, we know there are 3-3/4 pounds of walnuts. Mulitply them, you will get 9/4

barxatty [35]3 years ago
4 0
2.25 is the answer to the question
You might be interested in
I need help quick!!<br><br> you can have brainliest this is algerbra btw
padilas [110]

Answer:

Step-by-step explanation:

Day 1 = 2 birds

day 2 = 3 birds

day 3 = 9 birds

day 4 = 8 birds

day 5 = 1 bird

On day 1 the points are (1,2)

On day 5 the points are (5,1)

(I am picking these for the points because I don't know your options for the selecting area.)

we use this formula y2-y1/x2-x1

2-5/1-1

3/0

our answer is infinite which is the relation and this is an infinite function

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hey! i’ll give brainliest please help!
liq [111]
I think it’s the last one
3 0
3 years ago
Write 16^8 as a power with a base of 4
ruslelena [56]

(4^2)^8 would be the answer 4^2=16 and 16^8 is the same thing

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone know what 68010+01410 is ​
alex41 [277]
Put the first number on top then start adding 6+0, 8+1, 0+4, 1+1, 0+0 and the answer is 69420
7 0
2 years ago
Simplify the following expression.
ExtremeBDS [4]
The correct answer is D. 13 + 8i
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Kai spent 90% of his money on a laptop that cost $423. Does he have enough money left to buy a scanner.explain
    12·1 answer
  • ((3^3 - 7) • 5)/10 + ((1+3+6+9)-10)
    12·1 answer
  • Can someone help me find the answer and explain please??
    12·2 answers
  • An education firm measures the high school dropout rate as the percentage of 16 to 24 year olds who are not enrolled in school a
    15·1 answer
  • Brainliest for whoever answers correctly!
    5·2 answers
  • What is the supplement of 37 degrees?<br> a.53<br> b.22<br> c.147<br> d.143
    9·2 answers
  • Which of the following scenarios would generate outcomes and probabilities that are equivalent to identifying the sex of 3 succe
    11·2 answers
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • What is the slope of the line that includes points (36,-30) and (39,27)
    11·1 answer
  • Please I need your help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!