1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
3 years ago
6

Which of these tables represents a function?

Mathematics
1 answer:
koban [17]3 years ago
3 0

Answer:

W

Step-by-step explanation:

The table that will represent a function is the table where every x-value (domain) has exactly one y-value (range).

Table W represents a function because each x-value has exactly only one y-value.

The other tables have two y-values assigned to a one x-value.

You might be interested in
The perimeter of a square is 52 cm.<br> Calculate the area of the square.
malfutka [58]
The answer: A=169cm²
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to find the square root of 100. Explain why you use the underlined + sign.
finlep [7]

Answer:

±10

Step-by-step explanation:

so what squared is 100?

10. but also -10.

10*10 = 100, and -10*-10 is also 100.

therefore, sqrt(100) has two solutions, which are positive or negative 10, and that's the application of ±.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10.5 centimeters in millimeters
Mila [183]
10 millimeters in a centimeters.
10.5*10=105
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of ZP, to the<br> nearest degree?<br> O 44°<br> O 46°<br> 0 58°<br> 0 72°
sasho [114]

Answer:

44

Step-by-step explanation:

ieubedhjdidieuehehbebeheiduudueuehhehehe

6 0
2 years ago
Use the vertical line test to determine whether or not the graph is a graph of a function.
netineya [11]

Answer:

29 is yes

and

30 is no

Step-by-step explanation:

hope this helpss

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If two pizzas cost as much as three cakes, and if one cake costs $6, how much do five pizzas cost?
    5·2 answers
  • Multiply. Type your answer in the box. Do not use any spaces.<br><br> (+19) x (–3) =
    5·2 answers
  • 12 - x = 20 - 5x<br> I don't know how to solve this, please explain
    7·1 answer
  • What is the product of -3 and 5?
    15·1 answer
  • Working​ together, Rick and Juanita can complete a job in 6 hr. It would take Rick 9 hr longer than Juanita to do the job alone.
    10·2 answers
  • The figure has ____
    15·2 answers
  • What is the area of a equilateral triangle with an apothem of 4.9 ft and side length of 17 ft
    9·1 answer
  • Find H.C.F of following polynomial expression.<br><br>2x²+4x,2x²-8<br><br><br>​
    12·2 answers
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
  • Please answer!! will mark brainliest to whoever answers both :)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!