1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
11

Of the 200 packages of bagles sold, 15 of them are sesame seed bagels. What percent of the bagel packages sold are sesame seed b

agels?
Mathematics
2 answers:
Y_Kistochka [10]3 years ago
6 0

Answer:

It is 7.5%.

Step-by-step explanation:

15 x

200 100

1500/200 = 7.5

MrRa [10]3 years ago
6 0
185%
If you do 200% - 15% = 185% or 1.85
Please correct me if I am wrong.
You might be interested in
Rita's family is moving to Grand Junction to Dallas. The moving van averages 60 miles each hour. About how many hours does the v
Eddi Din [679]

Answer:

16 hours and 20 minutes.

Step-by-step explanation:

Please consider the complete question.

Rita's family is moving to Grand Junction to Dallas, which is 980 miles. The moving van averages 60 miles each hour. About how many hours does the van take to reach Dallas?

To find the time taken by van to reach Dallas, we will divide total distance by speed.

\text{Time}=\frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

\text{Time taken to reach Dallas}=\frac{980\text{ Miles}}{60\frac{\text{ Miles}}{\text{Hour}}}

\text{Time taken to reach Dallas}=\frac{980\text{ Miles}}{60}\times \frac{\text{ Hour}}{\text{Miles}}

\text{Time taken to reach Dallas}=\frac{98}{6}\text{ Hour}

\text{Time taken to reach Dallas}=16.3333\text{ Hour}

Let us convert 0.3333 hours into minutes by multiplying 0.3333 by 60.

0.3333\times 60=19.998\approx 20

Therefore, it will take 16 hours and 20 minutes for the van to reach Dallas.

5 0
3 years ago
Find (f^-1)(a). F(x)=cosx- sin x + pi/2 a=pi/2, 0
Novosadov [1.4K]

Answer:

pi/4

Step-by-step explanation:

my answer is in the image above

7 0
3 years ago
Expreessions represent The sum of 3 and n
weeeeeb [17]

Answer:

3+n

Step-by-step explanation:

Simple questions but it can be technical atimes, according to the question we are to solve in terms of n, simple...

The sum of 3 and n can be written as 3+n

This cannot be solved further because there are two different variables and it is impossible to add them together

Therefore the final answer is 3+n

But in case a value is given for n we can then substitute and solve further

Hope this will help you

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please I need help ASAP
AysviL [449]
The temperature at 10 pm is -3 degrees
3 0
3 years ago
Whats the unit rate of $112 in 8hours
jeyben [28]
To find the unit rate, we just divide.

\sf112\div8=14

So the unit rate is 1 hour = $14.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Finding the x and y intercepts x+3y=6
    15·1 answer
  • Cost of a pen: $0.95<br> Markup: 60%
    6·1 answer
  • Which shows 542 − 462 being evaluated using the difference of squares method?
    15·2 answers
  • For the level 3 course, exam hours cost twice as much as workshop hours, workshop hours cost twice as much as lecture hours. How
    12·2 answers
  • To which subsets of real numbers does the number -22 belong? Choose all subsets that apply. theres only 2 btw
    11·2 answers
  • Does anyone know the answer to this? I’m stumped
    9·1 answer
  • The lengths of text messages are normally distributed with a population standard deviation of 4 characters and an unknown popula
    10·1 answer
  • Two times the quantity of seven less than one-fourth of a number is equal to four more than one-third of the number
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP! Giving brainlist
    5·1 answer
  • PLS HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST!!<br> No fake answers pls
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!