1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
9

The function f(x)=2.14/55x + 0.31 can be used to determine the cost, in dollars, of a gallon of gas x years since 1960.

Mathematics
1 answer:
pishuonlain [190]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

The equation for a linear function is given as:

y = mx + b

where m is the slope of the function (that is the rate of change), b is the initial value of y when x is 0.

Given that the function where x represent the number of years since 1960 and y is the cost in dollar as:

f(x)=\frac{2.14}{55}x+0.31

a) In the year 1960, that is x = 0, the cost of a gallon of gas is given as:

f(0)=\frac{2.14}{55}(0)+0.31\\\\f(0)=\$0.31

b) From the function f(x)=\frac{2.14}{55}x+0.31, we can see that the rate of change is 2.14/55. Therefore, the cost increase each year by 4 cents per year.

You might be interested in
.. Carmen bakes and sells pies. She sells each pie for $12.99. The ingredients for 1 apple
Rainbow [258]

Answer:   $21.20

Step-by-step explanation:

first, find the profit carmen makes on each pie

12.99 - 8.75 = 4.24

now, we multiply that by the 5 pies that she sold to see what profit she made

4.24 x 5 = 21.2

$21.20

4 0
3 years ago
in 2010, sarah spent $500 buying clothes. In 2013, she spent $350 buying clothes. What was the rate change from 2010 to 2013?
Yuki888 [10]

Answer:

150

Step-by-step explanation

because 500 minus 350 is 150

5 0
3 years ago
Angles A and B are corresponding angles formed by two parallel lines cut by a transversal. If m
cupoosta [38]
I don’t really need to you can come to my
6 0
3 years ago
Can someone help me with this math problem
zepelin [54]

Answer:

$50.50 = 18 + 5n

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shop sells 3 different types of tea
lys-0071 [83]

Answer:

The cheapest is the Kenyan tea which costs  £1.05  for each 100g.

Step-by-step explanation:

A)

200 g of Kenyan tea costs £2.10

1. Calculate the rate of each gram, by dividing 2.10/200

0.0105 x 100 =    £1.05  for each 100g

300 g of Columbian tea costs £3.45

1. Calculate the rate of each gram, by dividing 3.45/300

0.0115 x 100 =  £1.15 for each 100g

1. Calculate the rate of each gram, by dividing 1.70/150

150 g of Indian tea costs £1.70

0.01133333333 x 100 =  £1.133333333 for each 100g

B) The cheapest is the Kenyan tea which costs  £1.05  for each 100g.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the range of 8,4,9,2,3
    15·2 answers
  • 4x−3/2 − 5−2x/3 − 3x−4/3 =5
    13·1 answer
  • HELP WILL PICK BRAINLIEST!
    14·1 answer
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • PLZ HELP!! WILL GIVE BRAINLIST IF CORECT!!
    15·1 answer
  • A parking lot that has 520 spaces
    13·2 answers
  • Simplify completely x2 + 4x - 45/x2 +10x+9 and find the restrictions on the variable.
    13·1 answer
  • Do the following side lengths make a right traingle?<br> 11, 60, 62<br><br><br> Yes or no?
    15·1 answer
  • Given u = −5i + 2j, v = −6i + 4j, find −2u + 2v
    14·1 answer
  • What is 560.6928631 feet to the nearest foot ?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!