1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fredd [130]
3 years ago
9

you bought a magazine for 6 dollars and some notepads for 3 dollars each. you spent a total of 18 dollars. how many notepads did

you buy? Write an equation to solve this problem.
Mathematics
2 answers:
luda_lava [24]3 years ago
6 0
Ans: $((18-6)÷3)

*It is a double-bracket because there is a bracketed equation inside a bracketed equation, so as to separate the values from the unit, in this case, the $ sign. Take 18-6 to find the total cost of the notepads, and take that value divided by 3, the price of one notepad, to find the number of notepads bought.
Feliz [49]3 years ago
6 0
The answer is (18-6)/3. You have to take the six dollars of the magazine from the total, then divide the remaining money by the price of the notepads to find the amount of notepads bought.
I Hope This Helps!!!
You might be interested in
A police officer investigating an accident finds a skid mark of 115 ft in length. How fast was the car going when the driver app
Dominik [7]
The question doesn't provide enough information to get an accurate answer. Please provide more information or provide acceptable assumptions.
5 0
3 years ago
Please answer this correctly without making mistakes
victus00 [196]

Answer:

Question 2

Step-by-step explanation:

2) The time when she woke up was -  3° C

During nature walk, temperature got 3° C warmer than when she woke up.

So, temperature during nature walk = - 3 + 3 = 0° C

3 0
2 years ago
Such that |x-a|<\varepsilon and $x-b|<\varepsilon. can $a$ be countable? can $a$ be uncountable?
Brrunno [24]
It will be uncountable

3 0
3 years ago
Can someone help me with 9,10,11 ?
sergij07 [2.7K]
I could be wrong but i graphed it out and 9 is C , 10 is A , and 11 is C Hopefully it's right
3 0
3 years ago
Carlo spent $107.60 on 8 books. If each book cost the same amount, how much did one book cost?
dlinn [17]

Answer:

$13.45

Step-by-step explanation:

Divide $107.60 by 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of 24 + 32 - 5?<br> A. 6<br> O B. 9<br> O C. 12<br> O D. 17<br> E. 20
    12·2 answers
  • What is 1+1+4+^6+7+5+2+1+1+1
    6·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for the line with slope
    9·1 answer
  • A pig weight 9.8 pounds convert the pigs weight in ounces
    14·2 answers
  • Mrs. Bautista invested Php2700.00 part at 8% and the rest at 11% .How musch did she invest at each rate if her total annual inco
    13·1 answer
  • Which theorem is not a valid theorem to show that two triangles are congruent?
    7·2 answers
  • Plsss Help!! Will mark brainiest!! Due soon!!
    9·2 answers
  • Help QUICKKKKK please
    14·1 answer
  • Billy plans to paint baskets. The paint costs $14.50. The baskets cost $7.25. Write an equation that gives the total cost as a f
    7·1 answer
  • For Exercises 3 6, tell whether the relationship between x and y is linear,inverse, exponential, or neither, and explain your an
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!