1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
2 years ago
7

Jennifer and Chelsea each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same s

tore. Jennifer spent $146 on 6 rose bushes and 14 geraniums. Chelsea spent $57 on 1 rose bush and 7 geraniums. What is the cost of one rose bush and the cost of one geranium?
Mathematics
1 answer:
zvonat [6]2 years ago
8 0

Answer:

$15.00

Step-by-step explanation:

Suppose 1 rose bush costs r dollars,

Suppose 1 geranium costs g dollars.

Here are 2 equations:

1)6r+14g=146

3r+7g=73

2)r+7g=57

r=57-7g

Put 2) in 1)

3(57-7g)+7g=73

171-21g+7g=73

98=14g

g=7

r=8

7+8=$15.00

Hope I helped!

You might be interested in
2. An expression is shown below.
velikii [3]
The answer is B12 hope this helped
5 0
2 years ago
In the country of Apexistan, 7% of the population was unemployed in September of 2007. If there were 147,000,000 people willing
Natali [406]
147,000,000*7%=   10290000
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-cup bottle of hair gel costs $40.56. What is the price per pint?
mr Goodwill [35]




20.28$- how many pints are in a cup.. 1 pint = 2 cups

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats $2.65 round to the nearest tenth
Sveta_85 [38]

Answer: 2.7 or in money form $2.70

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Can someone please help? i’ll mark brainliest!!
Liono4ka [1.6K]

Answer:

z+5 z+2 Z i think

Step-by-step explanation:

the lenght is longer to shorter

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of g(x) is a transformation of the graph of f(x)=2x. Enter the equation for g(x) in the box. g(x) =
    5·1 answer
  • I NEED HELP QUICK!
    6·1 answer
  • What is the value of x
    7·2 answers
  • Can someone help me on this
    13·1 answer
  • At the school book
    14·1 answer
  • 29.
    13·1 answer
  • In math class, the ratio of boys to girls in the class is 12:8. What is the ratios of the total number of students to the number
    12·1 answer
  • Use substitution. What is the solution to the system of equations? Use the drop-down menus to explain your answer.
    15·1 answer
  • What is the length of the altitude to the longest side of a triangle, if the lengths
    8·1 answer
  • Please help i will give crowns
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!