1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sliva [168]
3 years ago
5

Mr. Pope lost 10 pounds in one month. At the end of the moth he weighed 240 pounds. What percentage did Mr. Pope decrease his we

ight?
Mathematics
2 answers:
anastassius [24]3 years ago
6 0
I’m guessing 24%, since 240 divided by 10 = 24, but not sure.
IrinaVladis [17]3 years ago
4 0

Answer:the asnwer should be 4%

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which Contacts section results from the intersection of the plane and the double nap cone shown in the figure
attashe74 [19]

Answer:

your choice is correct: hyperbola

Step-by-step explanation:

When the plane intersects both naps of the cone, the result is a hyperbola. When only a single nap is intersected (and the plane is parallel to the edge of the cone), the curve is a parabola. An ellipse or circle results when the plane crosses both edges of the cone on the same nap.

8 0
3 years ago
Given JAM an segment PB such that PB || JM what is the missing justification in the proof that JP/PA=MB/BA
elena-14-01-66 [18.8K]
The answer is c. corresponding angles are congruent
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph the piecewise function given below.
Kazeer [188]

Answer:

this may help you.look it once.

8 0
3 years ago
A box contains 146 marbles which are either red or blue. there are 28 more blue marbles than red marbles. how many blue marbles
rusak2 [61]
R + b = 146.  Supposing that b=r+28, 

r + (r+28) = 146, or 2r + 28 = 146.

Simplifying:  2r = 118.  Then r = 59, and b = r+28 = 59+28 = 87 blue marbles
6 0
3 years ago
How do you find the value of X? Isosceles and Equilateral Traingle
Svetradugi [14.3K]
Did they give values for the letters??
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nancy goes out to lunch with. Jason and tim the total bill came to 27 dollars they decided to split the bill how much will each
    5·1 answer
  • Find it solve it make it correct no guess
    13·1 answer
  • What pattern do you see when you count to 30
    15·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • .........????? hellpppppp
    9·1 answer
  • If John has 10 doughnuts and he gives 5 to Sammy how many does John have left of doughnuts
    14·1 answer
  • 1. what is the perimeter of a triangle with sides 12 inches, 9 inches, and 15 inches.
    11·2 answers
  • Find the length of GV¯¯¯¯¯¯¯¯ A. 43.92 B. 33.1 C. 41.45 D. 68.87
    15·1 answer
  • 40 POINTS!! ASAP!! what would the equation be?​
    11·2 answers
  • 4 times as much as the sum of 1/5 and 2/3
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!