Answer:
Find attached complete question:
The correct option is A,$ 746,200
Explanation:
The total standard costs for the whole items of inventory completed in the month of July is the sum of the beginning balance of inventory plus direct materials costs, direct labor cost as well as manufacturing overhead cost applied.
Total cost of completed units=$44,100+$564,900+$195,300+$315,000=$ 1,119,300.00
standard cost per unit=$1,119,300.00/21000=$53.3
Cost of goods sold(unadjusted)=$53.3
*14,000=$ 746,200.00
Answer:
$35,010,000
Explanation:
Calculation for the proper cash flow amount to use as the initial investment in fixed assets when evaluating this project
Cash flow = $11.4 million + $22.6 million + $1,010,000
Cash flow = $35,010,000
Therefore the proper cash flow amount to use as the initial investment in fixed assets when evaluating this project is $35,010,000
Answer:
Reserve. resource
Explanation:
concentration of natural minerals in or on the crust of the Earth with potential to be extracted for profit.
<span>You will find every escrow entry showing the running balance after each receipt or disbursement in a journal kept by the sponsoring broker. This journal must show the chronological order of the transactions when funds are received or disbursed by the sponsoring broker.</span>