1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixer [17]
3 years ago
5

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
8 0

Answer:

$2.77 per quart.

Step-by-step explanation:

There are four quarts in a gallon.

4 * 3 = 12

There are 12 quarts in 3 gallons.

\frac{price}{quart} =\frac{33.24}{12}=\frac{33.14/12}{12/12}=\frac{2.77}{1}=\boxed{2.77}

The price per quart should be $2.77.

Hope this helps.  

You might be interested in
What is the slope of this line? y=4x+6
ruslelena [56]

Answer:

The slope is 4

Step-by-step explanation:

So the formula is y=mx+b. M is the slope and b would be your y intercept. So the slope is 4. (I just did this in class)

7 0
3 years ago
How could you find out whether your credit card company or loan service
Drupady [299]

A. Check your credit and see if it goes down per each check

B. Contact the company/Check with them

C. Don't ask if you use Credit Karma

7 0
3 years ago
Pls help question b
Snowcat [4.5K]

Answer: 44

Step-by-step explanation:

1/5 of the slab are grey implies that 4/5 are yellow.

The ratio of grey to yellow is thus given as :

1/5 : 4/5

which is 1 : 4

Therefore , the ratio of grey to yellow is 1: 4

The total ratio = 1 + 4 = 5

To calculate the number of yellow , we use the formula

number of yellow = \frac{ratio of yellow}{total ratio} X  total number of slabs , that is

number of yellow = \frac{4}{5} X 55

number of yellow slab = 44

3 0
3 years ago
#14 <br> quick answer pls :)
Andrej [43]

Answer:

35.56

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Help please, thanks :)
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

60°

Step-by-step explanation:

Angle 1 is a vertical angle to 60° by the definition of a vertical angle.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Your swim team competes in the 200-meter freestyle relay. The individual times for the four team members are 27.81, 26.89, 26.55
    14·1 answer
  • sound travels 1129 feet per second through air. how far can sound travel in 2 seconds when traveling through air ?
    10·1 answer
  • Answer two questions about Equations AAA and BBB:
    13·1 answer
  • Which of the following scenarios best describes division of a polynomial using synthetic division? Select all that apply. The di
    13·1 answer
  • Sylvio's flight is scheduled to travel 1,792 miles in 3.5 hours how many miles can it travel in 1 hour
    10·2 answers
  • Mavis wants to buy a book. She has $25, which is $9 less than she needs.
    8·1 answer
  • julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples
    6·2 answers
  • Please help<br> For 15 points you gotta tell the answer
    5·1 answer
  • Which one of these is NOT equivalent to 2/3?<br> 1. 11/23<br> 2. 12/18<br> 3. 14/21<br> 4. 6/9
    9·1 answer
  • What’s The Answer Of This? Please Answer ASAP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!