1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denpristay [2]
3 years ago
5

4x-3=9 what does x equal show work

Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
4 0

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

4x - 3 = 9

4x = 9 + 3

4x = 12

x = 12/4

x = 3

You might be interested in
✼ <img src="https://tex.z-dn.net/?f=Hello." id="TexFormula1" title="Hello." alt="Hello." align="absmiddle" class="latex-formula"
ale4655 [162]
1675/3890 you are dividing 1675 by 3890 so it equals 0.43059...=0.4 simplified to the first decimal
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement accurately describes how to reflect point A(3,-1) over the y-axis?
Lyrx [107]

Answer:

The answer in the procedure

Step-by-step explanation:

we know that

The rule of the reflection of a point over the y-axis is equal to

A(x,y) ----->A'(-x,y)

That means -----> The x-coordinate of the image is equal to the x-coordinate of the pre-image multiplied by -1 and the y-coordinate of both points (pre-image and image) is the same

so

A(3,-1) ------> A'(-3,-1)

The distance from A to the y-axis is equal to the distance from A' to the y-axis (is equidistant)

therefore

To reflect a point over the y-axis

Construct a line from A perpendicular to the y-axis, determine the distance from A to the y-axis along this perpendicular line, find a new point on the other side of the y-axis that is equidistant from the y-axis

6 0
3 years ago
A restaurant has fixed costs of $147.50 per day and an average unit cost of $5.75 for each meal served. If a typical meal costs
Nikolay [14]

Answer:

The answer is 118.

Step-by-step explanation:

First we need to subtract the meal cost from average unit cost for each meal:

7-5.75=1.25

A restaurant profits 1.25$ for each meal. If we divide fixed cost to profit for each meal:

147.5/1.25=118

The restaurant have to sell 118 meals at least each day for the owner to break even

5 0
3 years ago
ABCD is a parallelogram. E is the point where the diagonals AC and BD meet. Prove that triangle ABE is congruent to triangle CDE
Darina [25.2K]
ABCD is a parallelogram                  Given
AE=CE, BE=DE                                <span>The diagonals of a parallelogram are                                                                     bisect each other
</span>∠AEB=∠CED                                    Vertical angles are congruent
ΔABE is congruent to ΔCDE            SAS theorem<span>
</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write two equivalent rates for 3 breads made in 45 minutes.
Alex777 [14]

Answer:

1/15 ; 6/90

Step-by-step explanation:

\frac{3}{45}=\frac{1}{15} \\\\\frac{3}{45}=\frac{3*2}{45*2}=\frac{6}{90}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the solutions of the equation 4x2 + 3x = 24 – x?
    5·2 answers
  • Xsquare + 10x + 16 equals 0
    14·1 answer
  • ∠A and \angle B∠B are vertical angles. If m\angle A=(8x-4)^{\circ}∠A=(8x−4) ∘ and m\angle B=(7x+3)^{\circ}∠B=(7x+3) ∘ , then fin
    13·1 answer
  • What is the percentage of 7 out of 12 show work
    10·2 answers
  • A store employees 11 women and 12 men.what percentage of employees are men?
    11·2 answers
  • Given that slope = -1 and a point (3,-1), write an equation in slope-
    6·1 answer
  • Rebekah wants to read a certain number of pages each day during summer vacation.
    8·2 answers
  • A 10 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?
    9·2 answers
  • The formula for the volume of a tetrahedron is given as v=sh. Rewrite the
    9·1 answer
  • In a class of 25 students, 15 of them have a cat,
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!