Answer:
$ 1.50 x 25= 37.50
Step-by-step explanation:
Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.
Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.
Answer:
Reactant plus reactant yields product.
Step-by-step explanation:
A decomposition reaction starts from a single substance and produces more than one substance. One substance as a reactant and more than one substance as the products is the key characteristic of a decomposition reaction.
Hope this helps.
3m^2+2p^2-15
3(3)^2+2(10)^2-15
3(9)+2(100)-15
21+200-15
206