1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
2 years ago
13

Which statements are true about the figure? Check all that apply.

Mathematics
2 answers:
ki77a [65]2 years ago
4 0

Answer:

1,3,5

Step-by-step explanation:

Vadim26 [7]2 years ago
4 0

Answer:

1,3,5

Step-by-step explanation:

1: The figure has triangles at both bases.

3: The figure has six ends/corners with more than three connecting.

5: The figure has 9 edges.

You might be interested in
Solve the system using a matrix. NEED HELP ASAP!!:):)
icang [17]

1,-4 sorry if wrong :(

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using perfect factors find the square root of 1764
Zolol [24]

The square root of 1764 using perfect factors is 42

<h3>How to determine the square root using perfect factors?</h3>

The number is given as:

1764

Rewrite as

x^2 = 1764

Express 1764 as the product of its factors

x^2 = 2 * 2 * 3 * 3  * 7 * 7

Express as squares

x^2 = 2^2 * 3^2 * 7^2

Take the square root of both sides

x = 2 * 3 * 7

Evaluate the product

x = 42

Hence, the square root of 1764 using perfect factors is 42

Read more about perfect factors at

brainly.com/question/1538726

#SPJ1

3 0
1 year ago
Please help me with this!!!
Alex Ar [27]
He’s right !! He helps me with my problems!
4 0
2 years ago
3/4 times 7/6 in simplest form
Artyom0805 [142]
3/4 times 7/6 in simplest form = 0.875
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The total cost of attending a state university is $20,600 for the first year. If your grandparents will pay half of this cost an
Andrew [12]

Answer:

$275

Explanation:

since my grandparents are paying half of the cost, i can divide $20,600 by two to get $10,300. my athlete scholarship will shave off another $7,000 so i will have $3,300 remaining.

dividing this sum by 12 gives me <u>$275</u>, which is the amount i have to save each month.

i hope this helps! :D

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How to do this math problem
    13·2 answers
  • Need help ASAP please please
    13·2 answers
  • Round 5,267.82 to the nearest ten
    7·1 answer
  • What is 76.3 rounded to the nearest whole number
    5·1 answer
  • 5/12 0.12 19/50 least to greatest
    9·1 answer
  • The following graph shows the relationship established by a car dealership between the sale price of a particular car model and
    14·2 answers
  • What are 3 numbers between 0.33 and 0.34
    7·2 answers
  • Please help!!<br><br> Find the value of x
    14·1 answer
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • What is the value of x in the diagram below? If necessary, round your answer
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!