1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s344n2d4d5 [400]
3 years ago
9

If Alice walks 4 miles in 50 minutes, then Alice will walk how far in 80 minutes if she walks at the same speed the whole time?

If necessary, round your answer to the nearest tenth of a mile.
Mathematics
1 answer:
luda_lava [24]3 years ago
4 0

Answer:

70/3=23.33 minutes/mile. 110/23.33=4.714 miles.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Brett and Lionel start out together to bike from Windsor Forrest to Camperdown, a distance of 36 miles.
Elenna [48]
Lionel will get there faster
5 0
3 years ago
I need help for Brainliest
Olegator [25]

Answer: 1/8

Step-by-step explanation:

If you look at the circle, there are 4 R, 1B, 2G, and 1Y which then equals 8. Therefor there is a 1/8 chance of the spinner landing on B.

Hope this helps...

Have a great day.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The chorus at an elementary school is made up on fifth and sixth graders. This year, the chorus had 12 fifth-grade girls, 9 fift
klemol [59]

Answer:

A: 19:26 B:7:8 C:26:45

Step-by-step explanation:

<u>Question A</u>

First to find the ratio between the boys and girls you would add all of the different groups with boys and girls. This would be done by,

<u>Boys</u>

9+10=19

<u>Girls</u>

12+14=26

Now that you have the total number of boys and girls you make this ratio,

19:26

That is the final answer

<u>Question B</u>

For this it is very similar to the boys to girls ratio. You still add the total on each side and then form a ratio. From before you would start by adding both of the different sides which would be done by,

<u>Fifth Graders</u>

12+9=21

<u>Sixth Graders</u>

14+10=24

Now that you have the total number of both of the different grades you make this ratio,

21:24

You can simplify this by finding the lowest common factor which would be

7:8

<u>Question C</u>

To answer this it is very similar to the first two but instead you will find one group and all of the groups to form the ratio. Now you need to add all of the people in each of the groups.

<u>Girls</u>

12+14=26

<u>All</u>

12+9+14+10=45

Now with the total number of both you will form a ratio

26:45

This is your final answer because you cant simplify this any further

8 0
3 years ago
Please help me find g(10).
timama [110]

Answer:

Step-by-step explanation:

g(10) = (10^2-8)/(10+4)= (100 - 8)/14 = 92/14 = 48/7 or 6 6/7

7 0
4 years ago
3 litres of water is how many cups? 3 litres of water is how many cups? 1 following 5 answers 5 Report Abuse Are you sure you wa
Valentin [98]
If a cup is a regular sized cup that is 2 deciliters, and 1 liter equals 10 deciliters, that means that 1 liter = 5 cups, which means that 3 liters = 15 cups. If it is a cup that has 0.33 dl, then the correct number would be 9 cups.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the sum of the series?
    9·1 answer
  • Which of these is not a polynomial?<br> A. 29x^400-7<br> B. 41<br> C. 6x^4-3x^2+8x-9<br> D. 16/x^2
    12·1 answer
  • Cierra paid $375 for a chair. The price of the chair Mary purchased was 1/5 the price Cierra paid. How much did Mary pay for her
    11·1 answer
  • What is the equation of the translated function, g(x), if f(x)=x^2
    14·2 answers
  • Prove that lim x-&gt;0 cos(1/x) does not exist.
    12·1 answer
  • Solve for x: 2x+1= -3x+36
    8·2 answers
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • Name all the quadrilaterals that have the given attributes <br><br> four congruent sides
    5·1 answer
  • Does anyone know the answer ???????
    8·2 answers
  • The regular price of a CN Tower Souvenir was $32, During its sale, The price was reduced down by $24, Find the percent discount
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!