1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irinina [24]
2 years ago
10

You buy

Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]2 years ago
6 0

Answer:

if the prices at the bottom are per pound, then:

pears = 3.7604 (3.76)

apples = 1.1385 (1.13)

peaches = 2.8122 (2.81)

total bill = 7.07

Step-by-step explanation:

pears =

1.19 x 3.16 = 3.7604 (3.76)

apples =

0.99 x 1.15 = 1.1385 (1.13)

peaches =

1.29 x 2.18 = 2.8122 (2.81)

total bill =

3.76 + 1.13 + 2.81 = x

x = 7.7

7.7 money-wise = 7.07 <em><u>(i think)</u></em>

total bill = 7.07

OR

total bill =

3.7604 + 1.1385 + 2.8122 = x

x = 7.7111

----------------

7.7111 = 7.7 = 7.07

You might be interested in
Who would be interested in using inequalities? What are the benefits
Troyanec [42]
I would be interested, they help because they allow you to see how much you can use for whatever it is you need. An example would be how much money you can spend per month to still have enough for your bills
4 0
3 years ago
Help pls if you do something that doesn't make sense I'll report you​
SpyIntel [72]

Answer:

Step-by-step explanation:

E) 5=y

F) x=1.3

G) n=5

H) 5=f

Hope this helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jenny and Hanan are collecting clothes for a clothing drive. Hanan collected 1/2 as many bags of clothes as Jenny did. If Jenny
kozerog [31]

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 is the same as 6/8.

6/8 divided by 2 is 3/8.

6 0
3 years ago
What multiples into 4 and adds up to 5
vampirchik [111]

Answer:

4 and 1

4 * 1 = 4

4 + 1 = 5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need Help Please!!<br> 5/8 ÷ 2/5 =<br> gotta reduce to lowest terms
viktelen [127]
Its lowest terms are 1/16
8 0
3 years ago
Other questions:
  • FIND THE AREA AND PERIMETER PLEASE ​
    10·2 answers
  • Y=6/X; X= 9 <br> what is the answer and how do you solve this?
    7·1 answer
  • Is the pattern 2, 3, 5, 8, 12 geometric explain why
    12·1 answer
  • The formula h=40 +50t+10t2 can be used to find the height h, in meters, of an object shot upward from the top of a 40 meter
    12·1 answer
  • Daniel is climbing up a cliff at a rate of 2 meters per minute. What is his rate in feet per hour? about 98.4 feet per hour abou
    7·2 answers
  • Sam says the longest ski trail is more than three times the length of the shortest ski trail. Eli says it is less than three tim
    11·1 answer
  • How do you fine arccot(-sqrt(3))?
    6·2 answers
  • If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?
    10·1 answer
  • 4. A donut shop bakes 4 dozen donuts every 18 minutes. How long did it take for the bakery to complete its
    7·2 answers
  •  Which of the following are solutions to the equation below?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!