1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
2 years ago
14

Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or 8 lb for $1.25

Mathematics
2 answers:
lutik1710 [3]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is 1.25

So if you have 5lbs for $0.90 you want to find the price of one, which would be 0.18 cents because 0.90 divided by 5 is 0.18. 8lbs for $1.25 you need to divide by 8 and you get 0.15625, but just simply to 0.15 or 5/32. So the second one is the better buy.

Ludmilka [50]2 years ago
4 0
Well let’s see if there’s a least common multiple of 5 and 8. Since 40 is the least common mult. We will multiply 40 x .90 and 40 x 1.25 . 40x.90 is 36 while 40x1.25 is 50. It’s better to buy eight pounds for 1.25!
You might be interested in
What is the value of 27*3. State in the form of an equation.
Varvara68 [4.7K]

Answer:

81

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The record low temperature in Cuba is 33°F. The record high temperature in Cuba is 102°F. How many degrees warmer is the record
AnnZ [28]

Answer:

69

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Natalia bought 8 glitter wands for $50. Determine whether or not each wand purchase below has the same price per wand as glitter
viva [34]

Answer:

Sparkle wands:  NO

Fairy wands:  YES

Glass wands:  NO

Step-by-step explanation:

To find the price per glitter wand, you have to divide the price of the wands by the amount of wands you have.

$50/8 = $6.25

Divide the price of the wands by the amount you get.

Sparkle wands:  $20/4 = $5

Fairy wands:  $37.50/6 = $6.25

Glass wands:  $65/10 = $6.50

The sparkle wands and the glass wands do not have the same price per wand as glitter wands.

The fairy wands have the same price per wand as glitter wands.

8 0
2 years ago
Simplify.<br> (w5)<br> I need this ASAP please
Ilya [14]
I’m pretty sure it’s w^25
5 0
3 years ago
World Toy buys bicycles for $40 and sells them for $95. What is the percent mark-up in the price?
Arisa [49]

Answer:

57%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation of a parabola is 1/8(y−5)^2=x+3 .
    8·2 answers
  • Which equation is an identity?
    15·2 answers
  • Which equation is not a linear function?
    9·1 answer
  • The original price of a pair of shoes is $36.00. Edward buys the shoes for 13% off its original price. Two weeks later Chad buys
    13·2 answers
  • In which number is the value of 5 ten times the value of 5 in 10.059
    14·2 answers
  • Maria uses 8 flavor packets to make punch for a party. Each packet is mixed with 500 milliliters of water. How many liters of pu
    8·1 answer
  • What is a polynomial​
    15·1 answer
  • List all the elements of the sample space for the following experiment:
    11·1 answer
  • Factorise fully (please help) ​
    12·1 answer
  • A rectangle has a side length of three and two sevenths centimeters and a side width of 4 centimeters. What is the area of the r
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!