1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
2 years ago
12

A bag contains 3 blue marbles, 1 green marble, and 4 orange marbles. A marble is pulled out of the bag at random. The probabilit

y that the marble is blue is____.
A. 3/5
B. 0
C. 5/8
D. 3/8
E. 3/4
Mathematics
1 answer:
Ainat [17]2 years ago
7 0

Answer:

3\49857

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please answer this question i have a test and need the answer ASAP
bekas [8.4K]
It’s the second option

If you need an explanation let me know!
6 0
3 years ago
A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?
Westkost [7]
0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4=y divided by 3. what is y
Marrrta [24]

Answer:

y = 9

Step-by-step explanation:

1) Multiply both sides by 3.

3 × 3 = y

2) Simplfiy 3 × 3 to 9.

9 = y

3) Switch sides.

9

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for P if E = 2.50 and r = 2.00 given that E = P4πr2
const2013 [10]

Answer:

P = 0.05

Step-by-step explanation:

E = P4πr²

2.50 = P4π(2)²

2.50 = P4π4

2.50 = P(50.265)

P = 0.05

5 0
3 years ago
Question shown in images
Mars2501 [29]
Answer is 2 (answer choice a)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which graph represents the function below?
    10·1 answer
  • What is the slope of the line through (-10,1) and (0,-4)?<br> Your answer must be exact.
    15·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for the line that passes through (4,-4) and parallel to 3 +4x=2y-9
    5·1 answer
  • A bag contains 4 red marbles, 3 blue marbles, and 7 green marbles. If a marble is randomly selected from the bag, find the proba
    13·2 answers
  • A metric unit of mass that is equal to its a fraction 1/1000 of a gram is called a what??
    8·1 answer
  • a family pays 45 dollars each month for cable television.the cost increase 7 percent.how many dollars is the increase?
    9·1 answer
  • Graph a line that contains the point (4,3) and has a slope 1/2
    8·2 answers
  • Solve log x = 2. Please explain how to do this as well. Thank you! This is for algebra 2.
    13·1 answer
  • Nothing. Finish my AP calc bc test giving some points out
    11·2 answers
  • Jam brought three shirts for $3900 what is the cost of five shirts​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!