1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
3 years ago
7

Make sure to write No Solution exactly how it looks: No Solution 1. √x+2 = 5 answer: x =

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
7 0

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

Subtract 2 from both sides:

\sqrt{x} =3

square both sides, so:

x=3^2 = 9

You might be interested in
Mrs. Adesso wants to take her class on a trip to either the science center or natural history museum. The science center charges
BartSMP [9]

Answer:

  25

Step-by-step explanation:

When we write expressions for the total cost of each field visit and set them equal, we find the solution to be the ratio of the difference in fixed cost to the difference in variable cost.

  y = 75 +7x . . . . . cost for x students to visit the science center

  y = 50 +8x . . . . cost for x students to visit the natural history museum

__

Subtracting the first equation from the second, we get ...

  0 = -25 +x

  25 = x . . . . . add 25; the number of students such that costs are equal

The cost will be the same either place for 25 students.

__

<em>Additional comment</em>

Here, the fixed cost difference is 75-50=25, and the variable cost difference is 8-7=1. The ratio of these costs is ...

  $25/($1 /student) = 25 students.

This relationship only holds when the higher fixed cost is associated with the lower variable cost. Charges are such that one place caters to larger numbers of students (science center), and one prefers fewer students (natural history museum).

4 0
2 years ago
Q3<br> Help pls.. urgent!
Komok [63]
Alright, so 3f-g=4 and f+2g=5. 
3f-g=4
f+2g=5
Multiplying the first equation by 2 and adding it to the second, we get 7f=13 and by dividing both sides by 7 we get f=13/7. Since f+2g=5, then we can plug 13/7 in for f to get 13/7+2g=5. Next, we subtract 13/7 from both sides to get 2g=3+1/7=22/7 (since 3*7=21 and 21+1=22). DIviding both sides by 2, we get 22/14=g. Plugging that into f/39g, we get (13/7)/(22*39/14)
= (13/7)/(858/14) 
= (13/7)*(14/858)
=182/6006
= 91/3003 (by dividing both numbers by 2)
= 13/429 (by dividing both numbers by 7)
 = 1/33 (by dividing both numbers by 13)
7 0
3 years ago
PLEASE HELP!!-What two rotations would provide the following images.
GREYUIT [131]
Reflection and rotation
3 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 5x-30?<br> A. 5(x-30)<br> B. 5(x-6)<br> C. 5x(x-6)<br> D. x(5-30)
maxonik [38]
The answer is B because 5 times x is 5x and 5 times 6 is 30. Since there is a subtraction sign, it would be equal to 5x-30
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find cos θ if sin θ = -12/13 and tan θ &gt; 0
Anarel [89]
SinФ=-12/13  
cosФ=Base/hypotenus
(hy)^2-(perpendicular)^2=(base)^2=13^2-12^2=5
cosФ=-5/13


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Kalon and his friend Marna own a chimney sweep service company. Working together, they can clean a chimney in 1 5/7 hours. If it
    11·1 answer
  • Help please 31-33 I'm very confused
    12·1 answer
  • How fast is the minivan traveling in miles per minute
    8·1 answer
  • A student was performing an experiment that compared a new protein food to the old food for goldfish. He found the mean weight g
    10·1 answer
  • Mr. and Mrs. Doran have a genetic history such that the probability that a child being born to them with a certain trait is 85%.
    9·1 answer
  • GCF of 72 and 81 (pls show work 20 pts each)
    15·2 answers
  • Please help me &lt;3 If possible please add an explanation? Tysm &lt;3
    5·1 answer
  • Omar has a gift card for $25 at a clothing store. He wants to buy socks that costs $4 per pair. He also has a coupon for $5 off
    13·1 answer
  • Which one is greater 0.05 or 0.050
    13·2 answers
  • 9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!