1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
2 years ago
8

Need help with this one

Mathematics
1 answer:
densk [106]2 years ago
3 0

The unit rate of the cost of different weight of pistachios as shown on the graph is $1.25 per pounds.

<h3>What is unit rate?</h3>

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit . Therefore, the unit rate of the linear graph can be found as follows;

(2, 2.5)(4, 5)

unit rate = y₂ - y₁ / x₂ - x₁

x₁ = 2

x₂ = 4

y₁ = 2.5

y₂ = 5

unit rate = 5 - 2.5  / 4 - 2 = 2.5 / 2 = $1.25 per pounds

learn more on unit rate here: brainly.com/question/11258929

You might be interested in
Eleri has 97 cents credit on her phone it costs 6 cents to send a message. How many people can eleri send a message to? Explain
Leona [35]
16 people. Divide 97 by 6 and you get 16.16 but you can’t send a message to a .16 of a person so it’s just 16 people.
6 0
1 year ago
The pen for Ruth’s dog is 7 feet long and 6 1/2 feet wide. Her friend Ralph’s dog pen is 14 feet long and 6 1/2 feet wide. How m
Mkey [24]

Answer:

2 times larger

Step-by-step explanation:

Ralph's pen is 91 feet long

ruths is 45.5

Easily makes 91

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help :((((((((((
Tanya [424]

Answer:

Top right

Step-by-step explanation:

Rise/run is useful in this situation also is this iready?!

7 0
3 years ago
Katie earns $12 an hour. Which graph represents the relationship between the number of hours Katie works and her earnings,
klasskru [66]

Answer:

first top left graph? 12×4 is 48 so that puts it about right

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The area of the base of a cube is 34 square meters.
nirvana33 [79]

Answer:

your answer would be 5.8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 3 liters = _____ milliters
    6·1 answer
  • Find a slope that<br>goes through the points<br>(2,6) and (1,8)​
    15·1 answer
  • 10 to the power of 16 times 10 to the power of -3
    15·1 answer
  • 3x²-2x=4 quadratic equation​
    8·1 answer
  • A sailfish can swim up to 1 mile per hour less than one fifth the top speed of a peregrine falcon. Find the top speed that a sai
    15·1 answer
  • A sphere has a radius of 5 inches. What is its volume? Sphere V = 4 3 πr3 1. Substitute the radius into the formula: V = 4 3 π(5
    15·2 answers
  • Solve R=M + B, for B.
    11·1 answer
  • Please Help I'll Give Brainliest<br><br><br> -5.6 - 3.2 <br><br> show work
    10·1 answer
  • Round to the nearest tenth
    6·2 answers
  • Transpose for indicated variable
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!