1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
2 years ago
5

If at a toy store, 2 board games cost $13.40, what is the unit price of a board game?

Mathematics
1 answer:
olganol [36]2 years ago
7 0

Answer:

The unit price of a board game is $6.70

Step-by-step explanation:

1 board/2boards = x/13.4

Cross multiply:

13.4*1/2x

13.4/2x

x=6.7

Hope this helps plz hit the crown :D

You might be interested in
A cylinder has a volume of 3201 cubic inches and a height of 5 inches.
enot [183]

Answer:

r≈14.28in

h Height

5

in

V Volume

3201

in³

Using the formula

V=πr2h

Solving forr

r=V

πh=3201

π·5≈14.27522in

5 0
3 years ago
What is the plural name for mitochondrion?
Nesterboy [21]
The plural name is mitochondria is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 3.026 and 25.87?
Sliva [168]

Answer:

28.896

Step-by-step explanation:

3.026 + 25.87

28.896

Best of Luck!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=x+12 please answer quickly and plus i need 20 characters<br>​
snow_tiger [21]

Answer:

I do not fully know your question, but your slope is m=1, your y-intercept is 12, and your x-intercept would be (-12,0). I hope this helps. Try to reconstruct your question next time.

5 0
3 years ago
Describe a time when someone around you made a decision based on authority of someone else?
dalvyx [7]
There was a time that a friend of mine got to a decision because the leader of the group said so (it was a group project). Although it was clear that he did not want to comply to the decision, he made it because it was what the leader said so. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation for the number of points, y Enrique scores on the test when he answers x questions correctly.
    5·2 answers
  • What is the average number of books per shelf in a number of 14,588 books and 313 equal size shelf?
    8·1 answer
  • Solve the following system of equations.<br> y=4x+11<br> y=x+38
    5·1 answer
  • Factor the trinomial below.9x^2+12x+4
    13·2 answers
  • Manny has a credit card with a line of credit at $4,000. He made the following purchases: $425.36, $358.33, $377.11, and $90.20.
    12·1 answer
  • The inverse of a function is a function. always /sometimes /never
    9·2 answers
  • 1.25 times what =12?
    9·2 answers
  • Graph the solution set for 4y+3x-y&gt; -6x+12
    15·1 answer
  • 9.
    11·1 answer
  • I need an explanation to this
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!