1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
2 years ago
7

Find the unit rate: $1.32 for 12 ounces plz help

Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]2 years ago
3 0

Answer:

<h2>$0.11 per ounce</h2>

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

You might be interested in
Suppose that Y and Z are points on the number line.
Cerrena [4.2K]

Answer:

16-17 is the answer

although I am not sure

6 0
3 years ago
Daniel watches one hour of television for every three hours of homework he does each week. If you did 15 hours of homework last
leva [86]
Hey if you like my answer please give me the brainliest answer :)

Ok so we have a ratio of 1:3 here. (1 is for the hour of tv and 3 is for hours of homework)

3 can go into 15 (hours of homework last week) 5 times. That means we must multiply 3 by 5 to get 15 so that we can fit the ratio to last week. Because we did that, we have to multiply 1 by 5 as well.

1 × 5 = 5 hours of homework!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone who is smart help, Im struggling with this and it's the last hardest question on my homework. Please help.
Ostrovityanka [42]
16 3/8 I so sorry if wrong glade I could help
8 0
3 years ago
Math 1/3 divided by 3/8=
Phantasy [73]
<span>0.01388888888 is your answer

</span>
4 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!!!!<br> Graph y= -4/3x + 1
Reil [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • When adding and multiplying which number goes first
    5·1 answer
  • EAM<br>on of the system of equations,<br>2x + 2y = 16<br>10x - 2y = 24​
    9·1 answer
  • Portia and her friends bought 8 pizzas. They initially ate one-third of the pizzas. Later
    15·1 answer
  • Determine whether each number is a perfect square. If it is a perfect square, write
    15·1 answer
  • 34 = 14 + 10x<br> As soon as possible
    14·2 answers
  • Its me ethan jasmine say something plssssi need ur help wut is 20/40000x50
    9·2 answers
  • What is the reciprocal of 5 3/7
    9·1 answer
  • Astronomers sometimes use angle measures divided into degrees, minutes, and seconds. One degree is equal to 60 minutes, and one
    5·1 answer
  • A cab company charges a $3.00 flat fee and $0.55 for each additional mile. James has
    8·2 answers
  • What transformation of the parent function f(x) is made to get 4f(x+2)?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!