1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
7

Find the unit rate: $1.32 for 12 ounces plz help

Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
3 0

Answer:

<h2>$0.11 per ounce</h2>

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

You might be interested in
The price of an item yesterday was $160 . Today, the price fell to 104 . Find the percentage decrease.
babymother [125]
The percentage drop would be 35%
6 0
3 years ago
What is the answer to this maths question?<br><br> 0.24/0.012=
Igoryamba
0.24/.012 Answer= 20
You just divide the .24 by .012

4 0
3 years ago
What is the volume of a cube with a side length of 3t^5units?<br>Cube V = s^3​
balandron [24]

Answer:

V=27t^{15}\ units^3

Step-by-step explanation:

we know that

The volume of a cube is equal to

V=s^{3}

where

s is the side length of the cube

we have

s=3t^5\ units

substitute in the formula

V=(3t^5)^{3}

V=(3^3)(t^5)^{3}

Remember the power rule

(a^m)^n=a^{m*n} ----> multiply the exponents

so

V=(3^3)(t^{5*3})=27t^{15}\ units^3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the slope and y-intercept of the function y = 4x - 9. O A. The slope is -9. The yintercept is (0,4). B. The slope is 4.
RUDIKE [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Can someone help me solve for x &amp; explain how they got it please?? i have a test tomorrow!!
Fudgin [204]

Answer:

36=x^2+5x

x^2+5x-36=0

(x+9)(x-4)

x= 4

x= -9

The Answer can be 4 or -9, see which option you have.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • To equation solve 8 = h/-3 +19
    12·1 answer
  • I need help how to solve this problem
    8·1 answer
  • glenn races his motorcycle 30 times last season. he finished first 12 times, second 5 times and crashed in 9 races. what percent
    8·1 answer
  • If the ordered pairs graphed are all equivalent ratios, what ordered pair is missing?
    6·2 answers
  • Rewrite 3/4x+2=9/10 so that it doesn’t have fractions
    13·1 answer
  • Lexi picked 2 7/10 pounds of strawberries. That afternoon, Lexi’s sister ate 7/8 of the strawberries. How many pounds of strawbe
    15·1 answer
  • Diego’s dog weighs more than 8 kilograms and less than 12 kilograms. Select all the inequalities that MUST be true if w is the w
    14·1 answer
  • The digit 4 has a greater value in because its value is as much as its value in .
    13·1 answer
  • Helpppppp pleaseeee anyoneeeee!!!!!
    13·1 answer
  • Which of the following lines is parallel to the given line?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!