1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
12

1. Perry ran 30 miles more than DeShawn last month. Perry ran 46 miles. Write and solve an ADDITION equation to represent how ma

ny miles DeShawn ran.
2. For weeding the garden, Jacob was given $12.50. Now he has $23.00. Write and solve an ADDITION equation to represent how much money Jacob had before he was paid.

3. Mary won 80 super bouncy balls playing hoops at the county fair. At school she gave one to every student in her math class. She only has 56 remaining. Write and solve a SUBTRACTION equation to represent how many bouncy balls she gave away.

4. After paying $9.00 for a pizza, Nora has $27.10. Write and solve a SUBTRACTION equation to represent how much money she started with.

5. Seven candy bars cost $12.25. Write and solve a MULTIPLICATION equation to represent the cost of one candy bar.

6. I was driving at 70 miles per hour and traveled 437.5 miles.
Write and solve a MULTIPLICATION equation to represent how many hours I traveled.
Scott and seven of his friends went out to eat.

7. They split the bill evenly. Each person paid $17.82. Write and solve a DIVISION equation to represent the total bill.

8. Kathryn and her best friend found some money under the couch. They split the money evenly, each getting $24.18. Write and solve a DIVISION equation to represent the amount of money found under the couch.
Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
3 0

Answer:

30+46=76

Step-by-step explanation:

so you want to draw out a model and write the two numbers and add them.

You might be interested in
What is the first step to solve the equation 9h-31=99?
pishuonlain [190]

Add 31 to both sides which will give you

9h = 130

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
jeff has $25.he spent $10.81,including tax,to buy a new DVD .he needs to set aside $10 to pay for his lunch next week. if peanut
Basile [38]
$ 25.00-$10.81=14.19.
14.19-0.38=13.81.
13.81-10.00=3.81.
He can buy 10 packages of the peanuts.
8 0
3 years ago
There are 45 students for 5 busses. What is the unit rate?
sertanlavr [38]
For each bus there will be 9 students
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Look up and here and help mee
satela [25.4K]
Which question are you wanting answered its hard to tell
4 0
3 years ago
What is the slope of a line that passes through (2,-5) and (6,-2)? *
forsale [732]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Marlena save $50 in an account earning 3.5% simple interest. How much would her account earn in 10 years?
    10·1 answer
  • The mass of an object is 12g and its volume is 6cm3. What is its density? *
    9·1 answer
  • How to work this out? In a circle with an 8-inch radius, a central angle has a measure of 60°. How long is the segment joining t
    7·2 answers
  • Please Help me I'm stuck
    6·1 answer
  • Are these ratios 1:2 11:16 equivalent
    14·2 answers
  • The graph of F(x), shown below, resembles the graph of G(X) = x2, but it has
    11·1 answer
  • for the problem, (2 x 4 ) x 7 do you get the same final answer if you start with the first 2 numbers as you do if you start with
    11·1 answer
  • Does the point (5 6) satisfy the equation y = 2x - 7
    13·1 answer
  • What is the ratio of blue paint to total paint in the mixture?
    10·2 answers
  • What is the slope of the line through (- 7 8 and 0 4?; What is the slope of the line that passes through the points − 1 − 7 − 1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!