1650 - 1200 = 450
What percent is 450 of 1200?
y = 450/1200
y = 0.375
37.5% increase
Problem: 2/3= 18/(x+5)
First, I would multiply the (x+5) over
Making it 2/3(x+5)=18
Second, I would Divide by 2/3 (which is the same as multiplying by the reciprocal 3/2)
which shows up like this now (x+5)=18*3/2
third I would subtract the 5 over
which will give you your answer
A scale drawing is an enlarged or reduced drawing of an object that is similar to an actual object. Maps and floor plans are smaller than the actual size. A scale drawing of a human cell is larger than the actual size.
On a map, the equal sign in 1 in. = 30 mi does not mean that the two quantities are equal, as it would in an equation.
A scale is the ratio that compares a length in a drawing to the corresponding length in the actual object. If a 30-mile road is 1 in. long on a map, you can write the scale of the map in these three ways:
Go here for more. http://www.phschool.com/itext/mgmath_course2/Ch05/05-07/PH_MSM2_ch05-07_Obj1.html
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Answer:
Sale 2/3
Step-by-step explanation: