Answer:x=4
7.5x=30
Divide by 7.5 on both sides
x+4
Answer:
18x^2+6
Step-by-step explanation:
2(9x^2+3)
multiply each term in parentheses by 2
2 x 9x^2+2 x 3
calculate product
18x^2+2 x 3
multiply numbers
18x^2+6
<span>The <u>correct answer</u> is:
$31.40.
Explanation<span>:
Since 6 oranges cost $3.00, we can divide to find the cost of one orange:
3.00/6 = $0.50. Each orange costs $0.50.
If ten oranges are bought, this would cost 10(0.50)=$5.00.
Each grapefruit costs $2.40; 11 of them would cost 11(2.40) = 26.40.
Together the total cost is $5+$26.40 = $31.40.</span></span>
9514 1404 393
Answer:
- $304
- $91.83
Step-by-step explanation:
1. The finance charge is found from the simple interest formula;
I = Prt
where P is the principal amount, r is the annual rate, and t is the number of years.
24 months is 2 years, so the interest charged is ...
I = $1900×0.08×2 = $304
The finance charge is $304.
__
2. The monthly payment will be the total amount due, divided by the number of months.
payment = ($1900 +304)/24 = $2204/24 ≈ $91.83
The monthly payment is $91.83.