1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
3 years ago
9

This is not a multiple choice, I need your help!

Mathematics
2 answers:
77julia77 [94]3 years ago
7 0

Answer:

Trapezoid, E, is the correct answer.

nikitadnepr [17]3 years ago
6 0

Answer:

All of them because its four sides which is a quadrilateral and all of the above shapes have four sides

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the side length of a cube with a volume of 64 mm??<br>Cube V= 53​
galben [10]

Answer:

side length= 4 mm

Step-by-step explanation:

The explanation is pretty easy;

You know that to get the volume of a cube the formula is length times width times height. You also know that all sides of a cube are equal. so what multiplied by itself 3 times = 64?

That would be 4; 4 times 4 = 16 then 16 times 4 = 64

<em>Sorry if the explanation wasn't great:(</em>

6 0
3 years ago
at a grocery store, an uncooked beef roast is on sale for $5.99/lb. At the same grocery store, prepared roast beef is available
-Dominant- [34]

Answer:

$7.58/lb

Step-by-step explanation:

raw roast: $5.99 per lb

deli roast: $2.99 for 100g

We know the price per lb of the raw roast.

Let's find the price per lb of the deli roast.

1 lb = 454 grams

454 grams / 100 grams = 4.54

1 lb is 4.54 times 100 g

If we multiply the price of 100g of deli roast by 4.54, we get teh price per lb.

$2.99/lb * 4.54 = $13.57/lb

raw roast: $5.99/lb

deli roast: $13.57/lb

difference in price of 1 lb: $13.57 - $5.99 = $7.58

Answer: $7.58/lb

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with these two
Dmitrij [34]

19.

A) 84 : 120 --) 7 : 10, I came up with it by knowing x, # of times ordered,

7(x) : 3(x) sum will be 120 and guessed from there.

B) Well I came up with it trying to get the ratio for A, 84 smoothies.

C) 84 ( smoothies) - 36 ( juice drinks)

20.

A) Ok you first have the birds from the first hour which sum up to 24. Then to calculate what of how many birds you saw for the second hour you use the ratio 2 (cardinals) : 3 ( chickadees) : 3 ( pigeons). Now before you use the ratio you need to know how many birds out of the 36 have not been seen in the first hour so just subtract 36 - 24 = 12. Next you figure out what number you can multiply every bird against to get a sum of 12 birds in total. I figured out it's 1.5 as a multiplier. I know physically it's not possible, but I did all the steps correct and apparently they don't care it's not realistic. I hope this helps you on the homework sheet.

8 0
3 years ago
Add.
Viktor [21]
16-3x+4x-2+x^2

14+x+x^2
4 0
3 years ago
Find the value of XP if X is between P and Q. <br><br> XQ= 3k, XP= 7k - 2, PQ= 6k + 18
VMariaS [17]

If X is between P and Q, then PQ is the whole line segment and XQ and XP are line segments that add up to PQ. Therefore, you can make an equation where XQ and XP add up to PQ.

XQ + XP = PQ

(3k) + (7k - 2) = 6k + 18

Combine like terms.

10k - 2 = 6k + 18

Add 2 to both sides.

10k = 6k + 20

Subtract 6k from both sides.

4k = 20

Divide both sides by 4.

k = 5

Plug 5 for k into XP.

XP = 7(5) - 2 ⇒ 35 - 2

XP = 33

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I Really need help, How do you solve this?
    7·1 answer
  • Find (f•f)(3) f(x) = x^2 - x
    6·1 answer
  • Is a ratio a rate always, sometimes, or never?
    14·1 answer
  • Ella has $115. She wants to purchase a cell phone for $53 and spend the rest on music. Each music album costs $9. Write and solv
    15·1 answer
  • Write the coordinates of the vertices after a reflection over the line x = 3.<br> F,G,H
    11·1 answer
  • 5(3m+2) explanation and answer
    12·2 answers
  • What is the result of an increase by 2/3
    12·2 answers
  • Wanda cycled a total of 8 kilometers by making 2 trips to work. How many trips will Wanda have to make to cycle a total of 12 ki
    7·2 answers
  • Hi, Could anyone help me with my homework
    7·1 answer
  • PLEASE HELP I've been struggling on this one :(
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!