1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
11

What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth

Mathematics
1 answer:
Nina [5.8K]3 years ago
5 0

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
50 POINTS! Is the relationship shown by the data linear? If so, model the data with an equation.
vlada-n [284]

Answer:

The relationship is not linear.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Simplify x + 4 - 5x - 2.
Ilia_Sergeevich [38]
X+2-5x is the answer
8 0
3 years ago
Pls helpppp
kkurt [141]

Answer:

Neema should get one box.

Step-by-step explanation:

Neema has 10 friends and each friend wants 2 cookies. 2x10 = 20 cookies, the exact amount that is included in a single box. So Neema only needs to get one box to satisfy everyone.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
TEST DUE IN 8 MIN PLZ HELP
taurus [48]

Answer: whats the question

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paint is red : blue in a ratio of 2 : 4. If 5 litres of red is used how much blue is used
JulijaS [17]

so since the ratio of red paint to blue paint is 2:4 and you can simplify 2:4 into 1:2 and because 5 liters of paint is used you would have to multiply the 2 from the simplified ratio by 5 so you could get the answer  2*5 and that equals 10
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleaseee help me I’m lost
    15·1 answer
  • Find x if h(x)=-2<br> Please Helppp :) ill mark brainliest
    6·2 answers
  • Scotty is planning to order 1 cubic yard of topsoil for his 15' by 24' garden expecting that if evenly spread, he would end up w
    11·1 answer
  • HELP HELP HELP Certain members of the Italian Parliament make 180,000 euros a year. If 1 euro equals 1.36 U.S. dollars, how much
    6·1 answer
  • Help pls and thank you :)
    5·2 answers
  • The level of the tide in a harbor changed from 9 1/4 ft to 4 1/2 ft above sea level over a period of 3 1/4 hr
    13·1 answer
  • Addison sells plants. She sold 7 times as many as tomato plants as pepper plants, for a total of 64 plants sold. How many pepper
    14·2 answers
  • Solve -3(5x-9) please
    15·2 answers
  • 9 fourths = ______ divided by 4 (Fill In The Blank
    12·1 answer
  • What is x + 2/3 = -4
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!