Answer:
C) $20.80
Step-by-step explanation:
1 kg of cooking oil = $6.5
1 packet of cooking oil =2/5 kg
If 1 kg of cooking oil = $6.5
2/5kg of cooking oil = $X
Cross Multiply
1kg × $X = 2/5kg × $6.5
$X = 13/5
$X = 2.6
Hence 2/5kg of oil cost $2.6
Since 1 packet of oil = 2/5kg of oil , 1 packet of oil cost $2.6
The amount she spent if she bought if she bought 8 packets of the cooking oil is calculated as:
1 packet of oil = $2.6
8 packets of oil =
$2.5 × 8
= $20.80
Therefore,if Sara bought 8 packets of oil, the amount she would spend = $20.80
Divide the polygon into separate shapes. Like a rectangle and then a triangle.
find the areas of those shapes and then add them together.
Answer:
The total cost is D) $141
Step-by-step explanation:
To solve we can use the equation: 
d= number of days m= number of miles
We know both of these values so we can plug them in and solve.
y= 25(3) + 0.10(660)
y= 75 + 66
y = 141
Answer:
(x-1)(x-4)
Step-by-step explanation:
I used long division with polynomials to help me find the other factor to this problem. Divide x cubed -5x squared -6x+8 by x+2 to get x squared -5x+4.
Hope this helps!