1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
2 years ago
8

PLS HELP! 45-[38-{60÷3-(6-9÷3)÷3}]

Mathematics
2 answers:
Rom4ik [11]2 years ago
6 0
It’s 18 typing typing typing
Alex_Xolod [135]2 years ago
3 0

Answer:

26

Step-by-step explanation:

If you need step by step, reply to this comment.

You might be interested in
the total cost of 4 pens at rs 20 each,5 pencils at Rs 5 each and 2 boxes at rs 60 each.make equation and solve (INTEGERS) plsss
Julli [10]

Answer:

225 rs

Step-by-step explanation:

cost of 1 pen = 20 rs

total cost of 4 pens = 20×4= 80 rs

cost of 1 pencil = 5 rs

total cost of 5 pencils = 5×5 = 25 rs

cost of 1 box = 60 rs

total cost of 2 boxes = 60×2 = 120 rs

Total= 80+25+120 = 225 rs

4 0
2 years ago
ASAP A student population in a school was 972. Next year they are projected to have a 25% increase in student population. How ma
sattari [20]

Answer:

3888

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What graffiti tag sounds better? Relm or Sore
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

Relm tbh

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Find the perimeter if a = 1 b = 4 c = 6 d = 5
g100num [7]

Answer:16

Step-by-step explanation:

Add each side togeather

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How M
Alexxx [7]
Let the hamburgers be x and cheese burgers be y.

x + y = 24
3x + 3.5 y = 79

x = 24 - y.

Substituting the value of x,

3( 24 - y) + 3.5 y = 79

 72- 3y + 3.5 y = 79
72 + 0.5 y = 79

0.5y = 79 - 72 = 7
1/2 y = 7

thus, y = 7 * 2 = 14

Substituting the value for x,

x + y = 24
x + 14 = 24
x = 24-14 = 10
Thus, x = 10.

Thus, she sold 10 hamburgers and 14 cheeseburgers 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • Solve each system of equations by writing a new system that eliminates one of the variables.
    5·1 answer
  • five more then -8 times a number is 29. What is the number? Let the mystery number be represented by n.
    9·1 answer
  • Find the total surface area of the following prism
    12·1 answer
  • Six students are being grouped into three pairs to work on a science lab. how many different combinations of three pairs are pos
    7·1 answer
  • Please very soon I offer the crown !!! + 10 points urgently !!!
    8·1 answer
  • What is the probability that Sophie draws a heart and then rolls either a 4 or 6
    15·1 answer
  • While back-to-school shopping, you find two pairs of jeans that cost $29 each, three shirts that cost $16 each, and a pair of sh
    8·1 answer
  • Cheek your level in mathematics
    7·1 answer
  • Jenny is studying the growth of a particular type of plant. She is testing the effects of three growth factors: lighting, age, a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!