Answer: $800 because if you have a light that is $2,000 and it loses %10 of its price per month, and June is 4 months away, then it is only $800.
4 x .1 = .4 so $2,000 x .4 = $800
Y=-1.5x + 8
hope this helps :) (please mark brainliest!)
Answer:
46p
Step-by-step explanation:
42*1.09=45.78
45.78 rounded up is 46p
11 minutes = 1 km
11 x 5 = 55 minutes
1 x 5 = 5 km.
She can walk 5 km in 55 minutes.