1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
14

Savannah has an action figure collection. She keeps 57 of the action figures on her wall, which is 19% of her entire collection.

What is the total number of action figures in Savannah's collection?
Mathematics
1 answer:
beks73 [17]3 years ago
5 0

Answer:

She has a total of 300 action figures.

Step-by-step explanation:

19 : 100 = 57 : x

x = 100/19 * 57

x = 300

You might be interested in
Find the volume please
Mashutka [201]

Answer:

Volume = 4/3 πr³

V = 4/3*22.7*8

V = 32.656 m³

8 0
3 years ago
CAN ANYONE HELP ME FIND THE ANSWERS TO QUESTION 2 !? ASAP .. DUE IN 15 MINS :(
Debora [2.8K]
Omg if I had my TI calculator I could help you !!
7 0
3 years ago
You have a coupon for 10% off a lamp that cost $60 what is the discount price of the lamp?
Lina20 [59]

Answer:

$50

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the ratio in simplest form: 2 pints to 2 gallons.
ryzh [129]

Answer:

2 pints: 0.25 gallons

16 pints: 2 gallons

Step-by-step explanation:

1 gallon = 0.125 pints

5 0
3 years ago
Give an example of proportional reasoning
NISA [10]

Answer:

An example of something proportional is a woman's tiny feet to her short stature. An example of something proportional is the amount of pay a worker gets for the hours that they put in.

Step-by-step explanation:

Hope this helped

:)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many es does 45 go in two 855
    13·2 answers
  • (7/2b - 3) - (8 + 6b)<br> A. -5/2b - 11<br> B. 8b - 15
    6·2 answers
  • Help me please. I AM CONFUSED ​
    13·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    5·1 answer
  • I need help on this question
    12·1 answer
  • If f(x)= x and g(x) = x + 6, find g(f(o)).
    13·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • 3(2t + 5) = 5t + 25<br> What does t equal
    6·2 answers
  • Which is the endpoint of a ray? <br> Point R<br> Point S<br> Point T<br> Point U
    13·2 answers
  • Help me out please an thank you
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!