1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
13

3. Askating rink charges a group fate of $9 plus a fee to rent each pair of skates. A family rents 7 pairs of skates and pays a

total of $30.
Each skate rental is $______​
Mathematics
2 answers:
brilliants [131]3 years ago
5 0

7x+9=30

7x=30-9

7x=21

x=21÷7

x=3

ddd [48]3 years ago
4 0

Answer:

  • $3

Step-by-step explanation:

Let the rental is x

<u>The total is, the equation:</u>

  • 7x + 9 = 30
  • 7x = 21
  • x = 3

Each skate rental is $3

You might be interested in
Which is not an equation of the line going through (3, -6) and (1,2)
a_sh-v [17]
Jansjsjxjjsjshjebsujndjjhhjjj

8 0
4 years ago
Graph<br> y-intercept<br> x-intercept<br> vertex<br><br> y=x^2+4x-5
Strike441 [17]

Answer:

y intercept - (0,-5)

x intercepts - (-5,0) and (1,0)

vertex (-2,-9)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Adult tickets to the fall play cost $8 and student tickets cost $4. The drama class sold 30 more adult tickets than student tick
AlexFokin [52]
There was approximatly 80 adult tickets sold
3 0
3 years ago
John and rachel share £2400 prize money at a ratio of 2:4. How much do they each get?
Stels [109]

Answer: John:£800

Rachel:£1600


Step-by-step explanation:

Since John and Rachel shared £2400 in the ratio 2:4, it means that £2400 was equal to(2+4) units, which is 6 units.

Thus, each unit is £2400/6= £400

Hence, John got £400x2=£800, and Rachel got £400x4=1600.

Hope u understand my solution. :)

4 0
3 years ago
Miguel babysits for 3 hours and earns $15. Which represents the unit rate?
gogolik [260]

The unit rate is $/Hr.  Since the hours are the unit being considered.


To find the unit rate, divide both sides by three

(Let x = hourly rate)

3x = 15

x = 5


Miguel Makes $5 per Hour


8 0
3 years ago
Other questions:
  • -. At 6:00 P.M., the temperature was 55°F. At 11:00 P.M. that same evening, the
    14·1 answer
  • please help- apex learning is hard, fr, fr. Question 2 of 5 Evaluate -(5-4)(52). A. 1 B. 2 C. 25 D. -25​
    5·1 answer
  • Point S is on line segment \overline{RT}
    15·2 answers
  • Enter the correct answer in the box. The graph shows function j, a transformation of f(x)= x^1/2
    10·1 answer
  • CAN ANYONE HELP ME THAT IS GOOD IN MATH
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to 24 -(-6)?​
    15·2 answers
  • What is 389*1094 need help
    7·1 answer
  • In a clinical trial of a certain​ drug, 17 subjects experience headaches among the 221 subjects treated with the drug. Construct
    5·1 answer
  • A rectangular prsim has a volume of 144 cubic yards. The height of the prism is 12 yards, and the width of the prism is 2 yards.
    8·1 answer
  • Solve this equation<br> 3/7x+5=-4/7x-3
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!