1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
14

What is 0.402 in scientific notation?

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]3 years ago
7 0
4.02•10^-1
because you move the decimal one space to the left when it's in scientific notation
erastova [34]3 years ago
6 0
The answer is 4.02 because if u move the decimal over once then u will get that answer
You might be interested in
Grace was driving down a road and after 4 hours she had traveled 66 miles. At this speed, how many miles could Grace travel in 8
umka2103 [35]

Answer:

132 miles

Step-by-step explanation:

4 is half of 8 so you just have to multiple everything by 2 to get your answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!!!
wlad13 [49]

I got C. 92.08

I'm not 100% sure I did this right, but I took the money gained between years nine and eleven and divided it by 2. I tried a few other ways, but none of my answers were choices.

4 0
3 years ago
This doesnt seem right?
DerKrebs [107]
It seems okay to me (if that what your asking) I don't know this subject very well ut the part your working on  " I'm familiar with ?"  Don't be surprised if I was wrong buuuuut it does look okay to me "(the answer)".
5 0
3 years ago
It costs 135.25 for 15 child tickets ti the museum.Adult tickets cost 12.95 each. Find the cost for 40 children to attend along
Masja [62]

Answer:the cost for 40 children to attend along with 5 adult tickets = $ 417.55

Step-by-step explanation:

It costs 135.25 for 15 child tickets to the museum. Let us determine the cost per child ticket to the museum.

cost per child ticket to the museum.

= total cost of 15 child tickets / number of child tickets.

= 132.25 / 15 = 8.82

Adult tickets cost 12.95 each.

The cost of 40 child tickets is

40 × 8.82 = $352.8

The cost of 5 adult tickets = 5 × 12.95

=$ 64.75

the cost for 40 children to attend along with 5 adult tickets would be

352.8 + 64.75 = $ 417.55

4 0
3 years ago
Which of the following are solutions to the inequality -7x+14>-3x-6? Select all that apply.
JulijaS [17]

-7x+14>-3x-6

add 7x to each side

14> 4x-6

add 6 to each side

20>4x

divide by 4

5>x

x<5

solutions

3,0,-3,-5,-10

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hi! I really need help with the following questions, PLEASE SHOW YOUR WORK! If anyone is willing to help me! Thank you and pleas
    10·1 answer
  • Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
    6·2 answers
  • What is the mean absolute deviation, median, and mean of the numbers 66,62,68,60,65?
    10·1 answer
  • Prove that sin alpha × sin(90- alpha) - cos(90-alpha) × cos alpha​
    5·1 answer
  • Mark has $100,000 to invest. His financial consultant advises him to diversify his investment in three types of bonds: short-ter
    14·1 answer
  • Find the m<br> Answer is in degrees
    12·1 answer
  • Two trains leave the station at the same time, one heading west and the other east. The westbound train travels at
    12·2 answers
  • Please help me thank you
    7·1 answer
  • Sole The Equation<br><br> 0.75q²=108<br><br> 55 POINTS
    6·1 answer
  • According to the Venn diagram how many students like all three colors evenly.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!