1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
12

Find the mean of 81, 97, 99, 89, 91, 76 (round to the hundredths)

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]3 years ago
3 0

Answer:

88.83

Step-by-step explanation:

To find the mean of a set of numbers is to find the average a set of numbers.

To solve for the mean you have to add all of the values together and divide that sum by the number of values there are.

Ex. 81, 97, 99, 89, 91, 76

     81 + 97 + 99 + 89 + 91 + 76 = 533

     533 / 6 = 88.83

               ↓

     (number of values)

You might be interested in
Ethan ran 11 miles in 2 hours. What is the unit rate of miles to hour?
Rainbow [258]

Answer:

5.5 mph

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need an answer!! (marking as brainliest)
irina1246 [14]

Answer: I hope this helps.

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Write the equation in slope-intercept. y - 7 = -3⁄4 (x +5)
denpristay [2]

Answer:

Step-by-step explanation: . y - 7 = -3⁄4 (x +5)

1. y = -3/4(x+5) + 7

2. y = -3/4x + -15/4 + 7

3. y = -3/4x + 13/4

4 0
3 years ago
The line segments are translated 2 units to the left to form A'B' and C'D'. Which statement describes A'B' and C'D'?
Alona [7]
I think it's ab cd
Hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-pack of greeting cards costs $7.40. What is the unit price?pls answer fast
densk [106]

Answer:

The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.

7.40 ÷ 4 = 1.85

So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The measure of one angle is 13 less than five times The measure of another angle. The sum of the measure of the two angles is 14
    6·1 answer
  • Find the measures of angles 1-10
    9·1 answer
  • What’s the size of the missing angle
    9·2 answers
  • Hgunginwn v snvsdngsnanfanvsnsnshnsknbsjnjspejgnjdbhkjdkjf<br><br><br><br> whats sleep
    6·2 answers
  • Simplify the expression where possible <br> (4c^2)^3
    10·1 answer
  • Martha buys a surfboard that cost $405 for 40% off. How much money does she save?
    6·1 answer
  • 10 mi<br> 6 mi<br> b<br> What is the length of the missing leg?<br> b<br> miles
    7·1 answer
  • Plzzz help me I am timed plz
    13·1 answer
  • Write an equation in point-slope form (4,-3) (2,-9)
    13·1 answer
  • URGENT! PLEASE HELP.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!