1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
13

Find the length of AB when A(-4,1) and B(3,-1). Round to the nearest tenth (one decimal place) if necessary.

Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]3 years ago
8 0

Answer:

7.3 units is the answer rounded

You might be interested in
Help!! Number 39 please
antiseptic1488 [7]
Keep in mind you would need a total of 120 ounces.
A: Corn cereal comes in 12 oz boxes and the person used 5 boxes, thus taking 60 oz away from the total, leaving 60 oz. Next, you’d have to divide 60 oz by 4 (since that’s how many boxes of wheat cereal were used). Resulting in a wheat box being worth 15 ounces!!
B: 12c+ 15w= 120 (c= corn cereal, w= wheat cereal)
C: 5 boxes of corn cereal with 4 boxes of wheat cereal; 0 boxes of corn cereal with 8 boxes of wheat cereal; 10 boxes of corn cereal with 0 boxes of wheat cereal.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Georgia passes out cookies to 28 friends. if each friend gets 5 cookies, how many cookies did Georgia hand out? Make an equation
Fudgin [204]
The equation is 28/5. George had 6 cookies left over.(estimate.) hope that helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the best description of a positive association between two variables?
julsineya [31]
B) the values will create a line with positive slope when graphed on a scatter plot.
4 0
3 years ago
Dos anybody what to talk
Lapatulllka [165]

Answer:

sure

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cathy has a nickel, a dime, and a quarter in her purse. She randomly picks a coin, replaces it, and then picks another coin. The
satela [25.4K]

You could 3•2 because your it two times =6 than it’s 2\6 make more smaller 1/3 it will be. Than you get .3333 repeating

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.
    14·1 answer
  • Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (8, -3) and (2, -10)
    5·1 answer
  • Foster is centering a photo that is 9 1/2 inches wide on a scrapbook page that is 16 inches wide. How far from each side of the
    15·1 answer
  • I need help with question number 3.
    6·2 answers
  • Complete the two-way frequency table below, which shows the relationship between adults' gender and whether these adults buy a c
    9·1 answer
  • Find the roots of the equation x^2 + 16 = 0.
    6·1 answer
  • I'm thinking of two numbers: a and b.
    12·2 answers
  • It is known that the variance of a population equals 1,936. A random sample of 121 has been selected from the population. There
    9·1 answer
  • What is pie time 23.9817
    5·2 answers
  • Help me with this- ILL GIVE BRANILEST
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!