1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
2 years ago
15

What is the opposite -2/5

Mathematics
2 answers:
Ipatiy [6.2K]2 years ago
7 0

Answer:

2/5 just not negative anymore!

Step-by-step explanation:

Yuri [45]2 years ago
6 0

Answer:

it would be a positive 2/5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In algebraic expression what is y multiplied by 6
algol [13]

If y is multiplied by 6, the algebraic expression would be  <u>6y</u>.

This is because, in an algebraic expression, the constant is always first and the variable is followed later.

3 0
2 years ago
Andy got a 32% discount on all his purchases at his favorite shop. If he saved $64 on the total bill, the bill amount without th
lesya692 [45]

purchases * percentage discount = savings

purchases * .32 = 64

divide each side by .32

purchases = 64/.32

purchases = 200

He bought 200 worth of items before his discount

Answer: $200

3 0
3 years ago
If the parallel sides of a parallelogram are 2 cm apart and their sum is 10 cm then its area is​
MissTica

Answer:

10cm^2

Step-by-step explanation:

The parallel sides of a parallelogram is 2cm apart

Their sum is 10cm

Therefore the area can be calculated as follows

= 2 ×10/2

= 20/2

= 10 cm^2

Hence the area is 10cm^2

4 0
3 years ago
What is the greatest common factor of the polynomial below? 8x^4x​
muminat

The greatest common factor is 8x^5

4 0
2 years ago
In each of the following problems, type the price per unit per oz in blanks a. and b, then pick the best buy.
Kaylis [27]

Answer:

B the 2 lb bread for 1.75

Step-by-step explanation:

The dollar per ounce for bread is $0.058 .

The dollar per ounce of bread is $0.055 .

b is the  best buy .

Step-by-step explanation:

First part

As given

Bread, 1 lb. loaf for 96¢ would .

As

1 dollar = 100 cent

Now convert 96¢ into dollars .

                     = $0.96

As 1 pound = 16 ounce

Thus

Bread 16 ounce loaf for $0.96 .

Therefore the dollar per ounce for bread is $0.058 .

Second part

Bread, 2 lb. loaf for $1.75

As  1 pound = 16 ounce

2 pound = 2 × 16 ounce

             = 32 ounce

Dollar per ounce = $ 0.055

Therefore dollar per ounce of bread is $0.055 .

Third part

As dollar per ounce for Bread, 2 lb. loaf for $1.75 is less as compared to Bread 1 lb. loaf for 96¢  .

Therefore b is the  best buy .

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Gary has to pay a yearly fee of $100 to have access to his boat on a lake. He also has to pay $25 every time (
    14·1 answer
  • Ivan has a piece of lumber 104 inches long. He is sawing it into 12-inch lengths to make fence posts. He says he can get about 9
    6·1 answer
  • How do you write 740% as a fraction or mixed number in simplest form?
    7·2 answers
  • Dan uses a remote control to make his drone take off from the ground. Function h represents the height, in feet, of the drone t
    14·2 answers
  • Plz help me with rhis ​
    8·1 answer
  • Given that JL is perpendicular KL and KH is congruent HL, find KL
    6·2 answers
  • The area of a circle is less than 1 dm². Find the radius of the circle.
    14·1 answer
  • The size of a jar of coffee is increased by 1/5. The new size is later reduced by 1/5.
    14·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST determine the exact and approximat solutions for 4(x + 5)^2 = 21 show your steps
    10·1 answer
  • How do u find the pints of best fit ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!