1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
11

The equation represents the area, A, of a rectangle, in square units.

Mathematics
1 answer:
dimulka [17.4K]3 years ago
4 0

Look up "Everything You Need To Know About Math In One Big Fat Notebook pdf." It's the best thing I've ever been given, I have it with me in math class all the time and I've aced every test.

You might be interested in
Identify all the prime numbers within each range of numbers given below (inclusive): a. 4 to 11 and b.) 16 to 25
scZoUnD [109]

Answer:

A. 5, 7, 11; B: 17, 19, 23

Step-by-step explanation:

These are all the numbers that don't have common factors besides one and itself

5 star, thank, and brainliest if helpful!

8 0
3 years ago
Is (3, 4) a solution of y < 4x – 2 ?
telo118 [61]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL BRAINLIEST YOU PLEASE HELP ME
joja [24]

Answer:

82°

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Jim owns stock in Gamma Vision Inc. That company announces that it will split its stock with three new shares per two old shares
ruslelena [56]

Answer:

<u>The correct answer is C. 600 shares worth $16.67 each </u>

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:

Number of old shares Jim owns in Gamma Vision Inc = 400

Value of each share = $ 25

Ratio of new shares : old shares after the split = 3:2

2. How many shares will he have after the split and how much will each be worth? Select the best answer from the choices provided.

A. Let's use the ratio provided to calculate the number of new shares Jim will own, this way:

New shares = 400 * 3/2 = 1,200/2 = 600

B. Let's calculate the price of the new share, this way:

The total value of the new shares should be the same than the total value of the old shares, then:

400 * 25 = 600 * x

10,000 = 600x

x = 10,000/600 = 16.67

<u>The correct answer is C. 600 shares worth $16.67 each </u>

3 0
3 years ago
Allison is rolling her hula hoop on the playground. The radius of her hula hoop is 35 cm.
Dennis_Churaev [7]

Answer:

It's 880 cm. I promise.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which pickle jar deal has the best price per ounce? $3.45 or 14 oz $4.35 for 16 oz $3.29 for 12 oz $4.25 for 15 oz
    9·1 answer
  • -1 ≤ n+2 ≤ 6
    7·1 answer
  • Fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagels for $3.60. how do the unit rates compare?
    5·1 answer
  • Proportions in Triangles
    14·1 answer
  • 2. help now!!!!!!!! A certain TV costs $599.99 at Best Buy. On black Friday, it is on sale for 40% off. What is the price of the
    13·1 answer
  • How did the mongols defeat 75,00 russians if they only has about 25,00 soldiers?
    6·1 answer
  • What am a supposed to add
    10·1 answer
  • What number do we use to replace the (a) a-(-19)= -12
    11·1 answer
  • 6. (-2, 1) and (0,3) Slope= Equation=​<br><br>answer both please
    6·1 answer
  • The product of five and a number plus 10 is at least thirty.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!