1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
6

Quan pays $150.00 for a 6 month gym membership. At this rate how much will Quan pay for a 1 year membership?

Mathematics
1 answer:
nevsk [136]3 years ago
5 0

Answer:

300

Step-by-step explanation:

1 year -> 12 mths

12÷6=2

2x150=300

You might be interested in
Multiplying a number by 3 is equal to sum of the number and 5.
DerKrebs [107]

Answer:

this makes no sense

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Aubree practices the piano 1197 minutes in 3 weeks. At what rate did she practice, in minutes per day?
Norma-Jean [14]

Answer:

57

Step-by-step explanation:

We need to create a ratio. so Aubree practices the piano for 1197 min: in 3 weeks. So for 1 week, we have to divide 1197 by 3, so 1197/=399. And so we know that 1 week is 7 days, just divide 399 by 7! 399/7=57. The rate that she practiced per day is 57 minutes. So one last final step just to check if this answer is correct is to divide 57 by 60, and that is 0.95. 0.95 out of 1.00 minutes per day is 95/100. Cross multiply with x/60, and you will get your answer, which is 57.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If one side of a rectangle is increased by 12 and an adjacent side is decreased by 3 a rectangle is formed whose perimeter is 64
Dima020 [189]
The length of the side of the original square is 7cm

8 0
3 years ago
Can you please help​
Xelga [282]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Substitute 10 for z in z -5 < 7
EleoNora [17]
Then it would be 10-5 < 7
so if you solved it it would be 5 < 7
So this statement is true
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need write an inequality to represent this: spending limit of $30, each product costs $0.30. How many can I buy without going
    7·1 answer
  • A number is at most 45
    13·1 answer
  • Is a positive or a negative number less than the absolute Value
    7·1 answer
  • A recipe for brownies calls for 2.5 cups of flour. The recipe makes 10 servings. How many cups of flour are needed to make 13 se
    15·1 answer
  • Help Please! And THANK YOU!
    11·1 answer
  • Which numbers are equivalent to 3/10
    11·1 answer
  • Combine like terms 3x + 2x + 3y - 7y
    7·2 answers
  • Write the expression for The quotient of twice a number and five.
    5·1 answer
  • Translate the Sentance into an inequality<br>The difference of w and 5 is at least 19.​
    10·2 answers
  • Please I need a quick answer to these questions. Thank you so much!​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!