1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
6

Simplify 3(2+6d)-5 Plz help

Mathematics
2 answers:
Hunter-Best [27]3 years ago
8 0

Expand

6 + 18d - 5

Collect like terms

18d + (6 - 5)

Simplify

<u>18d + 1</u>

Vilka [71]3 years ago
7 0

3(2+6d)-5

Do distributive property first. So 3*2 and 3*6d

3*2 is 6 and 3*6d is 18d

Now its like this: 6+18d-5

Combine like terms

6-5 is 1

so the answer is 1+18d

Hope that helps! :)

You might be interested in
Find the slope of a line perpendicular to <br><br> Y= -x -1
ad-work [718]
<h2>Greetings!</h2>

Answer:

The slope is 1.

Step-by-step explanation:

First, we must find the slope of the current equation.

This is the number in front of the x.

Seeing as this is -x, or -1x, the slope of this line is -1

When finding the slope of a line perpendicular, you need to find the \frac{-1}{slope}

So, in this case it is:

\frac{-1}{-1}

The minuses cancel out, leaving with 1 over 1 or 1/

So the slope of the line perpendicular is 1!


<h2>Hope this helps!</h2>
8 0
3 years ago
Tom is the deli manager at a grocery store. He needs to schedule employees to staff the deli department at least 260 person-hour
marissa [1.9K]
If you would like to find the inequality to determine the number of full-time employees Tom must schedule, you can calculate this using the following steps:

n ... the number of full-time employees

260 <= 20 + n * 40
260 - 20 <= n * 40
240 <= n * 40
n >= 240/40
n >= 6 full-time employees

The correct result would be at least 6 full-time employees.
5 0
3 years ago
A right rectangular prism has a volume of 470.40 cm³. The length of the solid is 6.4 cm and the width is 9.8 cm.
Aleonysh [2.5K]

Answer: 720.3

Step-by-step explanation:

First you divide 6.4 by 9.8 then you divide by 470.40 to get 720.3

Hope this helps

7 0
3 years ago
3 pounds cost $15. How many pounds can you buy for $45?
morpeh [17]

Answer:

you can buy 9 poundssss

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. What is the unit price for crawfish at Shop
ruslelena [56]

Answer:

The unit price for for crawfish at Shop A is $3 per pound and Shop B is also $3 per pound

Step-by-step explanation:

6/2=3

15/5=3

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression 9m + 4 (12 -m)
    12·2 answers
  • Production managers on an assembly line must monitor the output to be sure that the level of defective products remains small. T
    7·1 answer
  • You work in a furniture repair shop and are taking apart an old table to refinish it. You are trying to remove a bolt with a wre
    10·1 answer
  • Burning fossil fuels (like factory and car exhaust) puts more carbon
    6·1 answer
  • FInd the area of the circle
    9·1 answer
  • Complete the proof.
    7·1 answer
  • Please help
    8·1 answer
  • For what value of 0 is cos^-1(sqrt2/2)=0?
    13·2 answers
  • The table shows ordered pairs of the function . What is the value of y when ?
    8·1 answer
  • The diameter of a circle is 16 miles. What is the area?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!