Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
1.) 72.75
2.)77.25
im also doing this so the guy under me can get brainliest :P
Answer:
The volume of the pyramid on the left is greater by 8 inches.
51,
Find angle y first by setting it equal to 180
With its adjacent angles. Then solve for x by triangle angles
Answer:
1/9
Step-by-step explanation:
3^-2 = 1/3^2
1/3^2 = 1/9