The answer to number 3 is (0,-2)
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
<u>Answer:</u>
x = 0.417 or x = -0.917
<u>Step-by-step explanation:</u>
We are given the following expression and we are to solve it for the variable x:

We will find the least common multiple of 2. 6 and 9:

Simplifying it to get:



Using the quadratic formula to solve for x:


or 
or 
Answer: 7/8
Step-by-step explanation:
The easiest way to do this is to find a common denominator, so first we find out 2 times how much equals 8? 2x4 = 8. So with 8 being our common denominator, we have to multiple 4 to every number in the fraction 1/2. So 1x4 = (4/8) = 2x4. Then you just add the top numbers, so 4 + 3 = 7 and keep the denominator. 7/8.
Answer:
0.01
can I have brainliest please
Step-by-step explanation: