1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
13

Ben needs to buy orange juice he can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00 or he can buy 256 fl oz at the whole sale for $

7.50
a) find the unit price for the grocery store orange juice. Round you answer to the nearest thousandth
b) find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest thousandth
c)Where should ben buy the orange juice if he wants the best deal? Explain
Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
8 0
1.    2.00/64=3.125 cents per oz 
2.    7.50/256=2.930 cents per oz.
3.    The best deal is at the whole sale 
You might be interested in
Which angles are corresponding angles?
vodomira [7]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which word is used to name each of the bold numbers and variables?
eduard
The answer is b. Product
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A piece of ribbon is 63 inches long. it is cut into pieces that are each 7 inches long. how many pieces of ribbon are there?
Burka [1]

Answer: 9

63 divided by 7 = 9

9 x 7 = 63

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which cube is a unit cube?
liq [111]

Answer:

The answer is (C)

Step-by-step explanation:

because unit cube, more formally a cube of side 1, is a cube whose sides are 1 unit long .The volume of a 3-dimensional unit cube is 1 cubic unit, and its total surface area is 6 square units.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table represents a linear equation . which equation correctly uses point(-2,-6) to write the equation of this line in point-
Minchanka [31]

d ...............................................

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor of x^3-x^2-24x-36
    12·1 answer
  • I need help please and thank you :) will mark brainliest if right
    15·1 answer
  • The slope of a line that passes through 6 -2 and 6 negative 4
    12·2 answers
  • Test 4,580 for divisibility by 2, 3, 5, 9, and 10.
    14·1 answer
  • Find the missing side of the triangle.​
    5·2 answers
  • The toy factory at the North Pole uses 350 feet of wood to make 200 toys. At this rate,
    12·1 answer
  • F/5 = -8 Solve for f
    8·1 answer
  • Please please help me please:(
    6·1 answer
  • Patrick makes chocolate chip cookies. The recipe calls for 1 3/4 cups of flour. If Patrick triples the recipe, how much flour wi
    14·2 answers
  • Which equation or inequality shows the relationship between the plotted points on the number line
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!